Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ressel skrzyżowanie #4
Autor Wiadomość
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 28-12-2016, 19:20   Ressel skrzyżowanie #4

W zeszłym roku po zwiedzeniu części galerii głębokiej w Ressel rozbudziły się w nas nadzieje na zrobienie głębokiej pętli. Niestety, różne zdarzenia powoli tłumiły ten pomysł a ostatecznie nadzieje upadły w momencie załadunku samochodu. Kolejne 6 butli nijak się już tam nie mieściło :stop;
W każdym razie ograniczyliśmy się z żoną do odwiedzania skrzyżowania #4 idąc galerią płytką.


Nurkowaliśmy na OC używając 2x19 + 80cf TMX, EAN32, EAN50, TLEN w cf80 + skuter na głowę oraz dodatkowo jeden skuter i 2x80cf TMX na zespół jako backup.


Piszę parę zdań bo może się coś komuś przyda przy planowaniu podobnego nura. Oczywiście uwagi dla typowych jaskiniowych turystów a nie bo starych wyjadaczy.

Dwie backupowe butle z TMX dostały wyważone i podobnie jak zapasowy skuter były ciągnięte na tylnych d-ringach. Wyważenie sprzętu ciągniętego z tyłu okazało się ważniejsze niż na początku nam się wydawało i bynajmniej nie banalne. Dodatnia pływalność stwarza dodatkowy opór i nieco utrudnia zachowanie pozycji, ujemna powoduje że pakunek ma tendencje do wpadania w strumień odrzutu skutera, co pomijając spowalnianie powoduje odczuwalne na kręgosłupie szarpnięcia na dłuższą metę bardzo nieprzyjemne. Warto temu poświecić czas!

Automaty czasem bomblują, szczególnie pożyczone. Na 15 nam bomblowały 4. Doprowadzenie ich do działania zżarło trochę czasu i środków. Do tego jak się okazuje przy nurkowaniu przygotowawczym też się może awaria trafić. Podsumowując bardzo dziękujemy ekipie Adama Pawlika. Gdyby nie grupa od Zioło to pewnie by nam się nie udało zanurkować. Cały sprzęt przejrzeć przed wyjazdem!

O ile na początku SAC na skuterze spada to po godzinie, szczególnie gdy obciążenie jest asymetryczne i zaczyna się czuć to na kręgosłupie rośnie - przynajmniej u nas. Ćwiczyć ćwiczyć, ćwiczyć!

Jak już na tym forum pisano przepinka na EAN32 na 40[m] jest trochę nieprzyjemna. Nie tylko bzdury tu wypisują...Kto by pomyślał! Z drugiej strony żona stwierdziła że nic nie poczuła bo właśnie dotarło do niej że już jest prawie w domu :prez: Tylko 400m jaskini i nieco pond 1.5h dekompresji Może wszystko w nurkowaniu to kwestia nastawienia!

Skuter + jaskiniowy profil (mimo że Ressel jest dość płaska) = ogrom gazu na inflacje skafandra. Skończyło się dmuchaniem pod koniec nurkowania sucharów TMX. Następnym razem argonówki 2L!

Awarie się zdarzają. Jedną mieliśmy całkiem niezłą. Wracając, tak z kilometr od wejścia Kasia zahaczyła czymś o łopatkę pędnika i została ze śmigiełkiem w jednej i skuterem w drugiej ręce :prez: Miło jest mieć backup!

Oczywiście filmik z Ressel nie wyszedł Wszystko sprawdzaj dwa razy, nawet kamerę!

Ale w Marchepied też było fajnie :
Ostatnio zmieniony przez mi_g 28-12-2016, 19:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 28-12-2016, 19:44   Re: Ressel skrzyżowanie #4

mi_g napisał/a:
rozbudziły się w nas nadzieje na zrobienie głębokiej pętli.


Michał - gratulacje za progres. Zrobiliście w Ressel tyle co ja, raz, parę już lat temu i nigdy juz tego nie powtórzyłem. Druga pętla - po mojemu obieg zamknięty + zespół wsparcia. Specjalnie na to nurkowanie wszedłem w PSCR i trenowałem dośc zawzięcie - los potoczył sie tak, że nie zrobiłem tego nurkowania i juz nie zrobię.
Awarie na 950 m (tam gdzie struna do drugiej pętli) też mi sie przydarzyły - zaplątanie partnera stejdżami w poręczówke (starą) na skuterze i awaria skutera.
Proponuję poważne rozważenie CC docelowo w konfiguracji "eksploracyjnej" czyli BOV+backupowy twinset na plecach - ja wybrałem PSCR bo zamierzałem zrobic to nurkowanie z partnerem w takiej właśnie konfiguracji i było to parę lat temu. Obecnie jest chyba więcej możliwości wyboru maszyny, tylko te koszty+budowanie doświadczenia...

Edit: Mniej więcej podobne nurkowanie zrobiłem z Michałem Jaskułą ok. 2008-2009 (?) roku z 2x12+80cf+2 gazy deko+skutery (nowe), czyli w lekkiej konfiguracji - mało butli w fazie dennej, mało sprzętu, szybkie płynięcie, ale plan na "piczym włosie" - poważniejsza awaria i leżymy. Było tylko bardzo skuteczne wplątanie w poręczówke (starą, luźną) Michała na skuterze, opanowanie sytuacji zajęło ok. 5 min i wyszliśmy jako-tako na gazy, chociaż bez szału. Kolejna awaria typu skuter/zaplątanie mogła być letalna. Obwieszanie się sprzętem (liczne butle, holowane skutery itp) znacznie spowalnia tempo, zwiększa liczbę stopni swobody dla awarii (sam to opisujesz). Minimum sprzętu, maksimum efektywności + wsparcie (np. do 950 m z zapasowymi skuterami, gazami itp). PSCR mimo licznych wad jest rozwiązaniem o ogromnej liczbie możliwości autoratowniczych i ratowniczych, zwłaszcza dla nurkowania o płaskim profilu na głebokość średnią.
Czas denny kosztuje czas deko w niezbyt ciepłej wodzie - im szybciej tym skuteczniej...
Ostatnio zmieniony przez TomM 28-12-2016, 20:38, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Sebastian Prędki 


Stopień: TMX; FULL CAVE; CCR
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 15 Sie 2012
Posty: 21
Skąd: Ruda Sląska
Wysłany: 28-12-2016, 20:23   

Fajny nureczek, aż serce mocniej bije. Gratuluję. Ja jeszcze trochę wcześniej na swojej jaskiniowej drodze.
 
 
andrzej z 


Stopień: nurek :)
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 320
Skąd: wolomin
Wysłany: 29-12-2016, 01:14   

:) Ładnie
 
 
Mucha 


Kraj:
Netherlands

Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 351
Skąd: GA
Wysłany: 29-12-2016, 06:48   

Ładnego nureczka wykręciliście, gratulacje :)
My w październiku doszliśmy ciut bliżej, około 850 metrów, tyle że z płetwy i na ccrach, run time 188 minut.
Wspomnianej przez Toma struny Hasenmayera już ponoć nie ma na 950 metrze, jest przeniesiona na sam koniec jaskini.
Ressel jest piękna i nie mogę się doczekać aż ram znowu wskoczę :D
 
 
andrzej z 


Stopień: nurek :)
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 320
Skąd: wolomin
Wysłany: 29-12-2016, 08:33   

Nam udało się zrobić też rodzinnie prawie 1000m ale poszliśmy w lewo chyba tym głębszym korytarzem i kamerka nas nie zawiodła ;)
https://www.youtube.com/w...er#action=share
Może za rok spróbujemy wspólnie zamknąć pętle ;) ?
Ostatnio zmieniony przez andrzej z 29-12-2016, 08:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 29-12-2016, 08:59   

andrzej z napisał/a:
Nam udało się zrobić prawie 1000m ale poszliśmy w lewo chyba tym głębszym korytarzem i kamerka nas nie zawiodła

Widziałem ten filmik, zawróciliście dokładnie tam gdzie my rok temu na skraju uskoku na 67m.
Przy okazji wpisuj na forum
Kod:
 [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1g77veo7kzg[/youtube]
wtedy wygląda ładniej:

Mucha napisał/a:
Wspomnianej przez Toma struny Hasenmayera już ponoć nie ma na 950 metrze, jest przeniesiona na sam koniec jaskini.

Na pewno zwały stalowej poręczówki po prawej stronie za progiem na płytszej galerii czyli miedzy 950-1150. Co do okolic skrzyżowania to nie zwróciłem uagi - trochę nam sie spieszyło.. choć wydaje mi sie ze strzęp też tam był.
Na filmie andrzej z 2'18'' jest skrzyżowanie i stalówki nic nie widać, choć prawdę powiedziawszy ona leżała tam na spongu na przedłużeniu liny prowadzącej od wejścia.
Tak to wyglądało rok temu:

A co do głębokiej pętli to ostatnio widziałam film Xavier Meniscus:
http://vimeo.com/189198642 - filmów z vimeo nie potrafię tak ładnie wstawić :-(
 
 
andrzej z 


Stopień: nurek :)
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 320
Skąd: wolomin
Wysłany: 29-12-2016, 09:11   

Dzięki za ładną wklejkę :)
 
 
Mucha 


Kraj:
Netherlands

Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 351
Skąd: GA
Wysłany: 30-12-2016, 03:36   

Ciekawe z tą poręczówką.
Podpytywaliśmy Oliviera na którym metrze dokładnie leży, bo wiedzieliśmy że coś przed kilometrem od dziury, a chcieliśmy powtórzyć nurka, to nam powiedział że resztki struny są pozwijane i wyniesione, a kawałek na pamiątkę został przeniesiony gdzieś w okolice 5 syfonu.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 30-12-2016, 08:41   

Mucha napisał/a:
Ciekawe z tą poręczówką.

Tak dla uściślenia: nie wiem ile Hasenmayer jej postawił ani nie wiem ile było jej w ostatnich latach. W zeszłym roku na pewno był odcinek (2-5m) w okolicy skrzyżowania #3 (początek głębokiej pętli) co widać na moim filmie. To nie jest główna poręczówka a nawet nie jej fragment, raczej taki pamiątkowy odcinek z boku na dnie. Następny fragment wypatrzyłem w tym roku po prawej stronie korytarza miedzy górką (okolice 1000m) a skrzyżowaniem #4 (niecałe 1200m) dokładnie nie pamiętam raczej bliżej skrzyżowania. To również nie było więcej jak 5m stalówki, tyle ze była bardziej skłębiona.

A tak przy okazji to polecam na skuterach Cabouy. Niestety mieliśmy nie najlepszą wizurę (5-7m), choć za Pou Meyssen już lepszą (tak do 10m) ale sama jaskina na skuter pierwsza klasa. Mieliśmy trochę zmoczone suchry wiec tak koło 1300m zawróciliśmy ale następnym razem to chyba do końca syfonu :-)
 
 
andrzej z 


Stopień: nurek :)
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 320
Skąd: wolomin
Wysłany: 30-12-2016, 12:02   

Ja jeśli chodzi o skuterowanie spokojnie mogę polecić St Georges ale dopiero za zaciskiem jakieś 200-300m Zrobiła nam się wizura ze 30 m a na wejściu 2-3
Zupełnie inna jaskinia niż na początku im dalej w głąb tym wizura coraz lepsza nie wiem czy jest to powtarzalne ale za rok też może sprawdzę :)
 
 
Sebastian Prędki 


Stopień: TMX; FULL CAVE; CCR
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 15 Sie 2012
Posty: 21
Skąd: Ruda Sląska
Wysłany: 02-01-2017, 17:09   

Patrząc na film szczególnie w okolicy zawracania, kolega z żółtymi płetwami i skrzydełku OMS ma skrzydełko nabite prawie na max. Tak to przynajmniej odbieram. Czy nie za dużo balastu?
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 02-01-2017, 20:40   

Sebastian Prędki napisał/a:
kolega z żółtymi płetwami i skrzydełku OMS

Patrząc na 14sek filmiku to ja bym jednak się skłaniał że to koleżanka :-)
Mówimy oczywiście o filmie z Ressel kolegi andrzej z.
Ostatnio zmieniony przez mi_g 02-01-2017, 20:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sebastian Prędki 


Stopień: TMX; FULL CAVE; CCR
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 15 Sie 2012
Posty: 21
Skąd: Ruda Sląska
Wysłany: 02-01-2017, 21:42   

No fakt. Nadajesz się do policji śledczej :) .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed