Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
jakie flaszki do SM
Autor Wiadomość
TomekP 



Stopień: wystarczy OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1577
Skąd: W-wa
Wysłany: 08-11-2011, 14:04   jakie flaszki do SM

Hej

mam pytanie dotyczące wyboru flaszek do SM w wersji rekreacyjnej Open Water, bez żadnego przeciskania się.

Jakie są zalety flaszek aluminiowych typu S080 nad stalowymi np. długie 12.

Pozdrav
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 08-11-2011, 18:05   

Nie mam realnych doświadczeń ze stalowymi ale dociążałem w różnym stopniu S080 co daje porównywalne skutki.

Zaletą butli stale negatywnych, na początku bardzo, jest moim zdaniem ładniejsze zachowanie w pozycji "normalniej, poziomej".

I to koniec. Jeśli jest to butla stalowa to dochodzą jej normalne wady: korozja, niestanie bez stopy...

Natomiast butle stale negatywne są kiepskie podczas manewrów. Przenoszenie ich przed siebie ma wpływ na trym, szczególnie w piance bo nie możesz korygować przelewając gaz w suchaczu; pływanie na boku - górna butla "źle się prowadzi"; pływanie na plecach - problem mniejszy ale z obiema... same obracanie się powoduje latanie butli i uderzanie o nurka.

Oczywiście nie są to problemy bardzo istotne i nie do pokonania. Ale moim zdaniem komfort cierpi. Najciekawiej mi się nurkowało gdy na każdej butli (S080) był ciężarek około 0,5 - 0,7 kg ale koniecznie przy samym denku aby bez zbytniego dociążania butli jak najbardziej ograniczyć podnoszenie się denka.

I tak bardzo ważne są położenia D-ringów i zagadnienia prowadzenia gumy stabilizującej zawory.

Ale podkreślam, że moje doświadczenie jest niewielkie, niestety.
 
 
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 08-11-2011, 18:11   butle

np takie?
 
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 08-11-2011, 18:42   

To bomba lotnicza?
 
 
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 08-11-2011, 18:44   

nie, flaszki do jaskini 4l
 
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 08-11-2011, 20:24   

Plotek napisał/a:
Hej

mam pytanie dotyczące wyboru flaszek do SM w wersji rekreacyjnej Open Water, bez żadnego przeciskania się.

Jakie są zalety flaszek aluminiowych typu S080 nad stalowymi np. długie 12.


Napiszę o rekreacji w SM bo trochę poeksperymentowałem z różnymi rozwiązaniami tego systemu pewnie ze trzy lata jak tylko mam czas to się w SM puszczam.

Problem z aluminiakami polega na tym że zmieniają swoje ustawienie w trakcie zużycia gazu. Znacznie podnosi denka do góry. Zaradzić temu można i trzeba przez:

- stosujemy dwa deringi jedne przy pośladkach - gdy flaszki są ujemne, drugie deringi od przodu - gdy flaszki stają się dodatnie. Gdy staje się to upierdliwe przenosimy mocowanie niżej i problem znika.
- obciążenie denek balastem stabilizuje butlę na ujemną do neutralnej i można zastosować jedną parę deringów przy pośladkach. Problem podnoszenia denek przestaje występować a dodatkowo balast stabilizuje flaszkę w ustawieniu poosiowym.

Tu masz jeszcze przyzwoite ustawienie flaszek aluminiowych ale mają pod koniec nurka po około 100 bar? - nie są puste. Więc nie jest źle i to widać. Im mniej gazu tym gorzej i trzeba to skorygować.
http://www.youtube.com/us...u/0/SEiOKxJrek0

Ostatniej niedzieli celowo zacząłem nurka z nie pełnymi butlami aby sprawdzić jak będą się zachowywały gdy będą puste (w już nie aktualnych ustawieniach deringów ma się rozumieć bo wieczorkiem ponownie przekonfigurowałem swój system) i sprawdzić czy dobór balastu jest optymalny.

W takim zwykłym nurkowaniu nie stanowi to problemu i w zasadzie wymacanie rękami nie dało mi odpowiedzi jak to właściwie jest ustawione. Ale zdziwiony byłem gdy wcisnąłem się pod pokład a denka flaszek stukały w niego mimo że byłem dość daleko od sufitu. Już wiedziałem że sterczą zbyt wysoko i trzeba deringi poprzestawiać aż na brzuch aby flaszki leżały poprawnie. Na następnym nurkowaniu dociążę doły flaszek i poeksperymentuję z taką konfiguracją ale mimo to deringi już są tam gdzie być powinny dla pustych bomboli AL.

Butle stalowe mają zawsze ujemną pływalność przez to w trakcie całego nurkowania nie mamy potrzeby przestawiać ich na drugie deringi. Wchodzimy do wody i tylko cieszymy się z nurkowania zamiast zastanawiać się czy aby już trzeba przestawić flaszki. Łatwość stabilizacji ustawienia butli skutkuje ich bardziej optymalnym ustawieniem w stosunku do nurka.

Tu, na jednym z eksperymentalnych nurkowań w SM masz w mojej ocenie bardzo dobre ustawienie flaszek. Które nie uległo zmianie w trakcie całego nurkowania.
http://vimeo.com/9068399

Zachowanie się flaszek w trakcie przestawiania ich do przodu czy podczas obrotów w koło osi podczas nurkowania rekreacyjnego nie występuje jako jakaś proceduralna potrzeba. Zatem rozważanie takich możliwości technicznych użytecznych w nurkowaniach jaskiniowych w tego typu nurkowaniach wody otwartej nie ma sensu. Bo nie prowadzi do właściwych wniosków ze względu na inny rodzaj nurkowania.

Poza tym z mojego doświadczenia przestawienie flaszek stalowych do przodu o dziwo nie wpłynęło na zmianę trymu. Z S80 pod koniec nurkowania jeszcze nie próbowałem. Były to flaszki stalowe 8 l do 150 bar. Gdyby miały 200-230 bar i lepsze zawory nie kombinował bym z S80. Być może skonfiguruję inne aluminiowe 7 l (S40)

S80 Jak na mój gust są zbyt wielkiej średnicy i nie układają się w sposób optymalny co widać na filmikach. Gdybym miał wybór to użył bym flaszek o średnicy 140 max170 mm długich jak 12 litrowa flaszka.

Flaszki mniejszej średnicy chowają się w obrys ciała i gdy przez przecisk przejdą ramiona to reszta przechodzi swobodnie. Z grubymi bombolami S80 ten numer nie przejdzie (jak JP opublikuje fotki to jest jedna gdzie przez prostokąt można przepłynąć albo z flaszkami z przodu albo po przekątnej - normalnie się nie da:).

Użycie SM w rekreacji to:
- oszczędzanie kręgosłupa w fazie dotarcia do wody jak i w wodzie
- niezwykle łatwe kręcenie zaworami przez wszystkich,
- swoboda nieosiągalna przy żadnym innym sprzęcie,

Z dotychczasowego doświadczenia do tego typu lajtowych nurkowań rekreacyjnych polecam flaszki, stalowe, mniejszej średnicy, z zaworami o poprzecznie ustawionych pokrętłach.
Jak już pisałem następny nurek to S80 z dociążonymi dołami. Być może taki manewr poprawi główną niedogodność tych flaszek.
Jest i inna ważna okoliczność stabilnego, optymalnego ustawienia flaszek. To możliwość zastosowania kieszeni balastowych zatem zrzucalność przynajmniej części balastu.

Ale nie bierzcie tego co napisałem całkiem poważnie bo na SM to ja się formalnie nie znam. :marl:

www.balastnurkowy.yoyo.pl
www.fotkiw.yoyo.pl
Ostatnio zmieniony przez Włodek K 08-11-2011, 20:29, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 09-11-2011, 08:41   

waterman napisał/a:
nie, flaszki do jaskini 4l

To, że do jaskini świadczy osłona na zawory - dyskusyjna z resztą - a nie pękatość :ping:
Plotek napisał/a:
Jakie są zalety flaszek aluminiowych typu S080 nad stalowymi np. długie 12.

Na temat trymu i opływowości wypowiedzieli się koledzy. Pozostaje kwestia wagi. Przeciętna stalowa butla jest lżejsza od alu a co za tym idzie - łatwiejsza w transporcie lądowym. Stalową butlę można sobie tak dobrać, by w wodzie układała się tak jak alu, albo wybrać cięższą, by zachowała stabilna pozycję względem ciała. Osobiście od ciężkich wolę lekkie stalówki lub nie dociążane alusy. Lekkie odstawanie mi nie przeszkadza za co one odwzajemniają się nie przeszkadzaniem przy zmianach pozycji :)
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-11-2011, 09:12   

jacekplacek napisał/a:
Osobiście od ciężkich wolę lekkie stalówki lub nie dociążane alusy.
A próbowałeś dociążyć tak, jak wspomniałem? Bardzo mało i na samym koniuszku?
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 09-11-2011, 09:39   

TomS napisał/a:
A próbowałeś dociążyć tak, jak wspomniałem? Bardzo mało i na samym koniuszku?

Nie próbowałem. Ale brzmi kusząco :)
 
 
Grotto8 


Stopień: Inst SDI
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 23 Sie 2006
Posty: 882
Skąd: Płock
Wysłany: 09-11-2011, 09:53   

Na jednej z francuskich fotorelacji xdiversteam widziałem foto nurków miejscowych, którzy swoje flaszki stalowe odciążali poprzez mocowanie drewnianych listew. Ogólnie ich sprzęt wyglądał niesamowicie ubogo w porównaniu do napieraczy z xdt, a informacja była taka,że to byli bardzo dobrzy i doświadczeni nurkowie.
Pytanie:
Co daje takie "upodabnianie" do flaszek alu?
WłodekK zasugerował, że flaszki stalowe zachowują się lepiej. Dlaczego zatem w SM bardziej popularne są alu ?
 
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-11-2011, 10:03   

Wszystko co masz do siebie dopięte jednopunktowo lub trzymasz w dłoni sprawia mniej kłopotów gdy jest neutralnie pływalne. Łatwiej tym manewrować.

Jeśli butle nie są częścią balastu to możesz je odpiąć, depozytować, zamieniać się z partnerami itp.

W wielu miejscach (np. Egipt ;) ) butle alu to po prostu standard i ich stosowanie jest wynikiem łatwej dostępności.

Część nurków SM stosuje po prostu posiadane stage bo robi nurkowania w różnorakich konfiguracjach.
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 09-11-2011, 11:21   

Grotto8 napisał/a:
Co daje takie "upodabnianie" do flaszek alu?


To zadam Ci pytanie kierujące na właściwy tok rozważań.
Co się będzie działo gdy zastosujesz flaszki bardzo ciężkie np cegły ważące przy 10 l pojemności np. około 17 kg?

Teraz to przemyśl co napisałem a po zastanowieniu się zapraszam do dalszego czytania :)

>
>
>
>
>
>

To Ci odpowiem choć pewnie już wiesz o co walka. Pływaki zastosowane w Twoim przykładzie (w zestawie P22 popularnie zwanym Kajman a zestaw PR27 też to zastosowano tyle że z nieco innych powodów) mają na celu zbliżenie flaszek do pływalności neutralnej gdy flaszki zrobią się puste.

Dlaczego dążymy do neutralnej lub LEKKO ujemnej pływalności flaszek w SM?
(przynajmniej póki co tą filozofię uważam za właściwą a ponieważ tylko krowa nie zmienia poglądów to zastrzegam sobie prawo do ich zmiany na lepsze :)

Nurek SM z zasady ze względu na możliwość odrzucenia, przekazania flaszki winien mieć własną pływalność neutralną i mieć wtedy poprawny trym.
np. tu na filmiku lewitacja http://www.youtube.com/wa...yer_profilepage masz przykład gdzie zdjęcie flaszki nie zmieniło mojej pływalności. Odrzucenie drugiej butli też nic nie zmienia.

A więc nurek SM wyważa się neutralnie bez flaszek.
W wodzie flaszki na początku nurkowania są ujemne (1000 l waży 1,3 kg) i to kompensujemy źródłem wyporu. Przy bardzo ciężkich flaszkach (mamy na myśli puste flaszki mające ujemną pływalność a nie ciężar gazu w nich zgromadzonego) będziemy mieć dużo gazu w źródłach wyporu (gaz konieczny do zrównoważenia ciężaru ujemnej butli i ciężaru gazu zgromadzonego w butli).

To nie jest dobre dla precyzji i łatwości kontroli pływalności ale też najczęściej małych worków dedykowanych do SM. (przy quasi SM opartym na płycie i standardowym worku do twina ma to nie istotne znaczenie)
A jeśli do tego przyjmujemy wyważanie się SS to to już jest całkiem źle ze względu na ograniczenia motoryczne wynikające z buł gazu w SS. O problemach trymowych nie wspominam nawet bo to oczywiste.

Zatem przy mocno ujemnych flaszkach można rozważyć zastosowanie pływaków kompensujących ujemny wypór pustej flaszki aby zbliżyć go do neutralu.
Tu uwaga niewielka ujemna pływalność butli w mojej ocenie jest wskazana dla lepszej stabilizacji butli na uprzęży SM - pisałem już o tym.

We flaszkach pływalnych dodatnio np AL plastykowych rozważamy zrobienie odwrotnego myku czyli zakładamy ciężarek na końcu butli co poprawia bilans pływalności i co wydaje się ważne, zrównoważa ciężkie zawory w osi góra dół Flaszka łatwiej będzie się układała w stabilnej pozycji definiowanej przez zaczepy.

Specyfika butli AL jest taka że mają one zmienną pływalność od ujemnej gdy są pełne do dodatniej gdy są puste. W moich S80 wraz z osprzętem neutral uzyskuję gdzieś pomiędzy 100 a 60 bar (nie ustaliłem jeszcze dokładnie przy jakim ciśnieniu jest neutral) W stalowych zakładamy że ich pływalność oscyluje po tej samej stronie problemu czyli od mocno ujemnej do lekko ujemnej lub nawet neutralnej (gdy nie uwzględnimy ciężkiego osprzętu)

Działa to w ten sposób że nurek z takimi ujemno-dodatnimi flaszkami musi być nieco przeważony na sobie (o dodatnią pływalność flaszek) aby skompensować pojawiającą się dodatnią pływalność flaszek. (pisałem wyżej o skutkach dziejących się na flaszkach czyli o podnoszeniu denek i sposobach poradzenia sobie z taką sytuacją.)

Grotto8 napisał/a:
Ogólnie ich sprzęt wyglądał niesamowicie ubogo

Do SM nie trzeba wielkich nakładów środków. W najprostszym wydaniu to kawałek grubszej linki i dwie niewielkie flaszki z AO. Taka była moja pierwsza uprząż :bee;

www.balastnurkowy.yoyo.pl
www.fotkiw.yoyo.pl
Ostatnio zmieniony przez Włodek K 09-11-2011, 11:27, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-11-2011, 11:56   

Włodek K napisał/a:
nurek SM wyważa się neutralnie bez flaszek
Są dwie koncepcje, ta druga przeciwna.

Jednej wersji tej drugiej wersji hołduje np. instrukcja obsługi Armadillo.
Jest w niej napisane między innymi, że:
- butle mają być zawsze negatywne aby się ni unosiły w stanie pustym (alusy należy dociążyć); (Armadillo na tylko punkty pośladkowe, nie ma brzusznych)
- butle w stanie pustym są elementem balastu i nie podlegają oddawaniu; w przypadku nurkowania partnerskiego partner powinien mieć relatywnie podobne butle i jeśli ma awarie obu to jedną z nich zamienia z dawcą aby obaj mieli zachowane wyważenie.

Rozwiązanie takie ma wady i zalety...
Zaletą może być mniejsza waga całości na sucho.
Potencjalnych wad da się wymienić sporo, sporo z nich jest powyżej.

Druga wersja to Razor preferujący alusy i wyważenie na zero z pustymi czyli na minus bez flaszek :)
Tutaj zasadniczą wada jest konieczność rozmieszczenia na nurku największej ilości balastu co przy minimalistycznych uprzężach może być trudne a przy ciepłych skafandrach - bolesne.
Ostatnio zmieniony przez TomS 09-11-2011, 12:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
trimixproject 


Kraj:
Poland

Wiek: 45
Dołączył: 31 Sty 2011
Posty: 29
Skąd: Poznań
Wysłany: 09-11-2011, 13:18   

Flaszki - w odniesieniu do SAC'a i zastosowania w nurkowaniu rekreacyjnym praktycznie można użyć butle o dowolnej pojemności, choć konfiguracja 4L+4L to raczej mało.

Osobiście używam butli ALU 10+10, ALU 11+11 oraz STAL 12+12, a także łącząc je w nurkowaniach z cylindrami deco. Wszystkie powyższe butle zachowują się bardzo podobnie zarówno przed, w trakcie jaki pod koniec nurkowania przy ciśnieniu 60-120 bar.

Uprząż - używam Razor 2 - faktycznie jest minimalistyczny i prosty, ale z tego tylko plusy. Sposób montowania balastu, równie prosty wystarcza aby wyważyć się neutralnie w suchym skafandrze, nurkując z butlami ALU nie obciążając ich dodatkowo w celu trymowania.

Założenie Razora na wody słone/ciepłe(mokry skafander) butle alu - pływalność butli i kwestia radzenia z ich pływalnością to odpowiednia konfiguracja uprzęży i stosowne ich wpięcie.
Razor na wody zimne/słodkie (SS) zakłada zarówno użycie butli ALU jak i stalowych stosując odpowiednią konfigurację uprzęży.

Tak jak przy nurkowaniach w piance która nie wymaga wielkich dociążeń tak i obciążenie w suchego nie wpływa na komfort nurka.

To, że SM daje niesamowitą swobodę zarówno na powierzchni jak i pod wodą przekonywać już raczej nie trzeba. Od ponad 3 miesięcy nurkuję tylko i wyłącznie w SM i na "powrót na plecy" parcia nie ma :) tak przyznam się, że jeden nurek w twinie w ostatni weekend też nie był bolesny - chyba trzeba raz po raz różnicować by docenić walory drugiego :)
 
 
TYMOTEUSZ 



Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 1585
Skąd: warszawa
Wysłany: 09-11-2011, 13:35   

panowie piszcie troche mniej bo w pracy nie nadązam czytać
 
 
fwj 



Stopień: owd
Kraj:
Poland

Wiek: 47
Dołączył: 03 Lis 2010
Posty: 261
Skąd: Łoś
Wysłany: 09-11-2011, 14:55   

To czytaj w pracy :aaa:
 
 
TomekP 



Stopień: wystarczy OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1577
Skąd: W-wa
Wysłany: 09-11-2011, 16:28   

Czyli przy pewnych założeniach:
- dbam o kręgosłup więc chcę mieć możliwie lekki zestaw na powierzchni i nie obciążać nadmiernie kręgosłupa pasem balastowym pod wodą
- nie zakładam deponowania butli w normalnej sytuacji (tak jak z twinem)
- nie zamierzam robić fikołków, stawania na głowie itp. wygibasów (tak jak w twinie)

To czy wówczas ciężkie 12 są dobrym rozwiązaniem?

Tak sobie liczę, cirka about że:
do twina 2x12 (13,5kg flaszka) potrzebuję 11 kg, na powierzchni 38 kg
Do SM z flaszkami alu (15,5 kg) będę potrzebował więcej, jakieś 15-17 kg, na powierzchni jakieś 46-48 kg
Do SM z cięższymi flaszkami np. 15 kg będę potrzebował 8 kg, na powierzchni 38kg.

Rozłożenie 8 kg na plecach w miękkiej uprzęży do SM wydaje się być znacznie łatwiejsze niż 15-17 kg.

Przejście na SM z alusami to taki pozorny kompromis na powierzchni, bo zestaw na części waży mniej, ale w sumie więcej.

Jak dla mnie ciężkie 12, przy określonych założeniach mają więcej zalet, ale chętnie poddam się wszelkim naciskom aby zmienić swoje zdanie.
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 09-11-2011, 17:01   

Plotek napisał/a:
Czyli przy pewnych założeniach:
- dbam o kręgosłup więc chcę mieć możliwie lekki zestaw na powierzchni i nie obciążać nadmiernie kręgosłupa pasem balastowym pod wodą
- nie zakładam deponowania butli w normalnej sytuacji (tak jak z twinem)
- nie zamierzam robić fikołków, stawania na głowie itp. wygibasów (tak jak w twinie)

Bardzo popularnym założeniem, jest kupowanie na dwóch 3 flaszek, bo wypijemy jedną a te dwie, to tak na wszelki wypadek... Ale nigdy się nie zdarzyło, żeby ten wszelki wypadek nie nastąpił natychmiast po wypiciu pierwszej. A fikołki w side mount w porównaniu do tego, to jak kałuża do oceanu :D
 
 
Włodek K
[Usunięty]

Wysłany: 09-11-2011, 17:51   

Plotek napisał/a:
Rozłożenie 8 kg na plecach w miękkiej uprzęży do SM wydaje się być znacznie łatwiejsze niż 15-17 kg.

A kto powiedział że musi być miękka uprząż? :)

Z 12 dobrze kombinujesz. Zwracałem uwagę na to że stale ujemna flaszka pozwala na bardziej sensowne (sensowność definiuje potrzeba balastowa) rozłożenie balastu w oparciu o kieszenie na pasie brzusznym. Flaszki o zmiennej pływalności od - do + wymagają deringów nisko położonych gdy flaszka staje się dodatnia. To może przeszkadzać kieszeniom a w każdym razie na pasie brzusznym zajmuje część miejsca przez te dolne deringi. W zależności od tego jak umieszczasz balast może się okazać że typowe Razorowe ułożenie szelek nie jest optymalne. Ze względu na użycie kieszeni uprząż wymaga podparcia pasa brzusznego szelką. Gdy nie masz kieszeni a balast masz na plecach Razorowe prowadzenie szelek wydaje się ok. Obręcz biodrowa jest wolna do przemieszczania tam butli z karabikiem.

Moje zabawy z SM to min sprawdzanie co jak działa w praktyce. Stąd przerobiłem także koncepcję Razora i kilka innych. Poszedłem w całkiem innym kierunku niż Razor i Armadillo nie znam jeszcze koncepcji Equesa bo nie zaglądałem na stronę.

W tej chwili mam pas brzuszny podparty szelką a to ze względu na to że miałem tam kieszenie z butlami stale ujemnymi i tak pozostało. Teraz cały balast (płyta 12 kg) mam na plecach i też jest dobrze choć wołał bym mieć część w kieszeniach. Być może wrócę do rozdzielenia balastu pomiędzy plecy i pas brzuszny. Odpowiedź przynajmniej częściową przyniesie najbliższe nurkowanie.

Aktualnie kombinuję z flaszkami AL którymi bawię się od około 8 -10 nurkowań. Więc niewiele jeszcze wiem na ich temat w SM, bo nie wszystkie możliwości wypróbowałem.
Następny nurek w niedzielę z dociążonymi flaszkami S80. Być może zniknie wada tych bomboli czyli podnoszenie denek i konieczność przestawiania na dolne deringi.
Poliżę temat to może coś tu napiszę :)

Cytat:
- butle mają być zawsze negatywne aby się ni unosiły w stanie pustym (alusy należy dociążyć); (Armadillo na tylko punkty pośladkowe, nie ma brzusznych)


Takie umiejscowienie mocowań determinuje wybór flaszki stale ujemnej czyli stalowej lub AL z dociążeniem denek.

Zapewne uznali że to będzie prostsze gdy odejdzie jedna czynność niezbędna do poprawności ustawienia butli. Tylko dalszą konsekwencją są projektowane procedury na różne przewidywalne okoliczności.
Stosowanie flaszek AL o zmiennej pływalności wymaga zmiany miejsca podpięcia a więc dodatkowych czynności do wykonania. Pierdoła balalnie prosta do wykonania ale trochę jednak komplikuje sprawę.

Jak na razie nie jestem w stanie stwierdzić co jest lepsze dla mnie. Choć skłaniam się do flaszek stale ujemnych. Ja jestem na etapie prób i zbierania doświadczeń aby dopracować moją koncepcję konfiguracji SM.

[ Dodano: 09-11-2011, 17:54 ]
Cytat:
- nie zamierzam robić fikołków, stawania na głowie itp. wygibasów (tak jak w twinie)

W twinie zapomnij o fikołkach jakoś sensownie zrobionych :)
 
 
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-11-2011, 18:08   

jacekplacek napisał/a:
- dyskusyjna z resztą
masz doświadczenie z jaskiń?? eksplorowałes jakąś??? Napisz czemu dyskusyjne.
Ostatnio zmieniony przez waterman 09-11-2011, 18:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed