Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
symulacja awarii worka SM
Autor Wiadomość
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 15-12-2012, 17:41   symulacja awarii worka SM

Cześć
zawsze zastanawiałem się cóż uczynić w przypadku awarii worka SM kiedy to nie mamy na sobie suchego skafandra... pianka wygodna w krajach egzotycznych a licho nie śpi:)
Zastrzegam,że nie jestem instruktorem i sposób ten podaję jako alternatywę pewnie wielu innych sposobów.
Ale może kogoś zainspiruje to do wymyślenia czegoś poważniejszego i bardziej efektywnego..
w każdym razie ja będę spokojniejszy w Egiptowach i temu podobnych miejscach:)

Chętnie przeczytam podpowiedzi i rady... ale proszę o umiar i dobór słów... by temat ten nie skończył się tak jak jeden z ostatnich..... (o latarkach):):)


http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be

pozdrawiam
Michur
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 15-12-2012, 18:04   

Pomysł dobry jak każdy inny :) Popatrz trochę na czas, jaki to zajmuje, bo tak na moje oko to już kilka razy musiałeś przedmuchać uszy i spadłeś ze 20 metrów :)
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 15-12-2012, 18:14   

ja uszu przedmuchiwac nie muszę:) przełykam ślinę



lepiej spasc 20 metrów z mozliwością wyjscia niz nie miec takiej mozliwości:) co nie?
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 15-12-2012, 18:23   

tmichura napisał/a:
ja uszu przedmuchiwac nie muszę:) przełykam ślinę


To gratuluję. Masz w takim układzie obie ręce cały czas dostępne, mi podczas zanurzania już tak łatwo nie jest :(

tmichura napisał/a:
lepiej spasc 20 metrów z mozliwością wyjscia niz nie miec takiej mozliwości:) co nie?


Zdecydowanie tak. Dlatego się zastanawiam, czy można jeszcze jakoś usprawnić sposób przechowywania bojki i jej przygotowania do inflacji, żeby to szło jak najbardziej sprawnie?
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 15-12-2012, 18:28   

Cytat:
Zdecydowanie tak. Dlatego się zastanawiam, czy można jeszcze jakoś usprawnić sposób przechowywania bojki i jej przygotowania do inflacji, żeby to szło jak najbardziej sprawnie?


Dlatego ten wątek. By usłyszeć propozycje innych kolegów.
Panowie. co wy na to?
Panie też mile widziane:) :hihi-:
 
 
ptja
[Usunięty]

Wysłany: 15-12-2012, 20:20   

Bojka.
Np. taka.
W razie draki dmuchasz, wsuwasz pod siebie - masz wtedy zawory "pod ręką" i spokojnie możesz się na niej wynurzyć.
Działa też przy BM :-)
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 15-12-2012, 20:28   

ale czad!!!!!
super
 
 
sativ 



Stopień: Advanced Birox Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 341
Skąd: Poznań/Sardynia
Wysłany: 15-12-2012, 21:00   

Cytat:

Zdecydowanie tak. Dlatego się zastanawiam, czy można jeszcze jakoś usprawnić sposób przechowywania bojki i jej przygotowania do inflacji, żeby to szło jak najbardziej sprawnie?



//Można użyć "koszerno-niekoszernych" kieszonek na płytę.


Jednakże- w przypadku cienkiej pianki, toni wodnej

[czyli nurkowań Open water- do których mimo wszystko SM nie został nigdy stworzony, choć komercyjne próby adaptacji tego systemu w dniu dzisiejsze są na tyle zaawansowane że nawet mi to się zaczyna podobać :snajp: ]

należy zastanowić się czy na prawde taki diabeł straszny. I czy warto.

a) nawet jak walnie worek, to powątpiewam w nagłe "jebut" i jest 0 gazu inside. Raczej przetarcie, duży wyciek, wyrwanie spłuczki, inflatora- co pozwala na zachowanie gazu w pewnych pozycjach

b) płetwy. to 4-5kg wyporu [wariant pesymistyczny] z łatwością zrównoważy się metodą nożną.


..>Dlatego - przedstawiona metoda na luzie da radę.
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 15-12-2012, 21:00   

W razie awarii worka pewnie warto szybko rozłączyć wężyk inflatora (i tak już jest niepotrzebny) i nadmuchać taką bojkę najszybciej, jak to możliwe. Pomóc może też sposób złożenia bojki (w harmonijkę na prawie całej długości a dopiero ostatni kawałek długości owinięcie wokół), bo w ten sposób rozpakowanie będzie najszybsze. Może nawet da się zabezpieczyć bojkę przed rozwijaniem nie gumką tylko np. opleceniem kilka razy taśmą malarską - wtedy można bez odbezpieczania i rozwijania od razu zacząć dmuchać wężykiem, bo pakunek rozwinie się sam.
 
 
TomS 


Stopień: instr. SDI/TDI, PADI
Kraj:
Greenland

Wiek: 54
Dołączył: 20 Paź 2004
Posty: 2801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15-12-2012, 21:06   

Sprawa jest "znana" jeszcze sprzed mody na SM ;)

TomS 2006.06.08 na DT napisał/a:
Instrukcja zastosowania worka CC80 jako zapasowego źródła wyporu:

1. jest źle = wyciągasz bojkę (najlepiej z kieszeni udowej bo z plecowej jest za nerwowo)
2. przypinasz karabol do D-ringu rozporkowego
3. dmiesz w zawór bojki co sił w płucach (lub, jak ja, specjalnie do tego celu posiadanym wężem LP a przypinanym obok manometru) do czasu osiągnięcia porządanego efektu (zerowa pływalność)
** niezmiennie zachowujesz poziomą dir-pozycję
4. jeśli do tej pory było inaczej ("zaniedbanie") to teraz na spokojnie układasz bojkę symetrycznie pod sobą - dokładnie tak, jak układa się skrzydło pod butlą - i leżysz sobie spokojnie i równiutko na bojce-skrzydełku
5. regulujesz "trym" przesuwając boję wzdłuż ciała, najczęściej w kierunku nóg i łatwo osiągasz ideał
6. lewa ręka jak zwykle jest odpowiedzialna za "inflator" - trzyma zawór upustowy bojki (zawór znajduje się od początku od dołu, pod bojką) i w razie potrzeby delikatnie popuszcza (jesteś już w fazie kontrolowanego, planowanego wycofu ku powierzchni)
7. jeśli poniesie Cię lekkomyślna fantazja lub ćwiczysz lub musisz to śmiało możesz płynąć poziomo i to ze sporą prędkością i z małymi oporami
8. boja wypełnia się jak płaty skrzydła opatulając czule Twą pierś i brzuch i tym samym trzyma się stabilnie
9. jeśli jest mało powietrza w boi to w celu upuszczenia gazu - jak zwykle - nieco opuszczasz ogon
10. Jeśli z jakiegoś paskudnego powodu życiochronna boja wyskoczy spod Ciebie to cały czas jest przypięta do D-ringu i bajecznie łatwa do opanowania
11. są możliwe i łatwe manewry w pozycji głową do góry - trzeba tylko odsuwać boję sprzed oczu - ale sięganie do zaworów (dodawczego i upustowego) nikomu nie powinno sprawić kłopotu (za wyjątkiem bardzo wysokich - zawór dodawczy; rada - podnieść D-ring rozporkowy, oczywiście przed nurkowaniem)
12. po dojściu do wprawy będziesz umiał pływać i manewrować nie trzymając bez przerwy bojki lewą ręką za zawór

To o czym napisałem sprawdziłem osobiście wkrótce po wymyśleniu. Skoro ja to potrafię to znaczy, że to musi być proste
Nie wiem, czy są lepsze / łatwiejsze sposoby ujarzmienia bojki i czy mój nie ma wad...
Na pewno działa.

PS boja ma 80lbs czyli około 36 kG wyporu. Starczy


Niewiele się u mnie zmieniło pod tym względem od tamtej pory :) Nadal mam bojkę Halcyona 80CC choć jeśli tylko Piotr będzie w końcu miał czas to zamówię sobie bojkę zoptymalizowaną tak pod kątem bycia bojką jak i zapasowym źródłem wyporu.

Ćwiczyłem sobie taką awarię w Egipcie na ~30 metrach, w piance 5mm, w konfiguracji singiel + stage (2x S080) i muszę powiedzieć, że wahnięcie głębokości (sfilmowane ;) ) nie przekroczyło 2 metrów (oczywiście pozycja pionowa i lekka praca płetwami są konieczne).

Po opanowaniu sytuacji, leżąc na bojce, można z powodzeniem prowadzić spokojne wynurzenie a w razie konieczności także pływanie poziome :)

Z mojego punktu widzenia to "umiejętność standardowa" i na pewno w żaden sposób ryzykowna czy "egzotyczna".
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 15-12-2012, 21:47   

tmichura napisał/a:

http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be

U mnie jest to obowiązkowy element na rescue. Tyle, że dmuchana nie z wężyka a ustami. Warto to poćwiczyć na głębszej wodzie, utrzymując pływalność "z buta".

sativ napisał/a:
a) nawet jak walnie worek, to powątpiewam w nagłe "jebut" i jest 0 gazu inside. Raczej przetarcie, duży wyciek, wyrwanie spłuczki, inflatora- co pozwala na zachowanie gazu w pewnych pozycjach

Jest też partner, który może pomóc.
Ostatnio zmieniony przez jacekplacek 15-12-2012, 21:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 15-12-2012, 22:09   

jacku
Zdaje sobie sprawę z popularności tej metody. Mnie tez tego uczono.
Chodziło mi bardziej o inne/modyfikacje prezentowanej
metody ratowania sie w podanym wyzej przypadku:)
no offence:)
Twój kolega Michur
 
 
atego815 


Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 58
Dołączył: 01 Paź 2009
Posty: 143
Skąd: Pszczólki k/Gdanska
Wysłany: 15-12-2012, 22:26   

Bojka fajna, a najbardziej mi się w niej spodobało to "Miejsce na światło chemiczne lub wiadomość" Dokręciłem sobie film z treścią wiadomości..." dlaczego tak długo mnie szukaliście???... :((:
;OK;
 
 
 
norbertkoziar 


Stopień: *** CMAS
Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 118
Skąd: Wrocław
Wysłany: 16-12-2012, 07:04   

Dla mnie najlepszy sposób na awarię worka to drugi worek :)
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 16-12-2012, 09:57   

Cytat:
Dla mnie najlepszy sposób na awarię worka to drugi worek


A propos

Czy sa na forum osoby, które znają uprząz i worek RAZOR2? ta ichnia "słomka" dodatkowa do ustnej inflacji napełnia dodatkowy worek czy jest supportem w przypadku awarii inflatora?
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 16-12-2012, 10:10   

Jest podwójny worek.
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 16-12-2012, 10:54   

Cytat:
Jest podwójny worek


Jacek. Pływałeś w tym "ustrojstwie"?


Wiem, że chopoki z SIDEMOUNTSYSTEM posiadaja tę rzecz ale oni saw Poznaniu . hen hen daleko.
Nie zamierzam zdradzać xdeep bo ma wiele innych zalet, których RAZOR2 zdaje sie nie mieć... ale z ciekawości bym spróbował...
 
 
sage 

Stopień: nie pamiętam...
Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 132
Skąd: Śląsk
Wysłany: 16-12-2012, 12:10   

tmichura napisał/a:

Wiem, że chopoki z SIDEMOUNTSYSTEM posiadaja tę rzecz ale oni saw Poznaniu . hen hen daleko.
Nie zamierzam zdradzać xdeep bo ma wiele innych zalet, których RAZOR2 zdaje sie nie mieć... ale z ciekawości bym spróbował...


Jeśli chcesz spróbować, to do mnie już nie masz tak daleko. Napisz na pw, to się jakoś umówimy i Ci podrzucę Razora.
 
 
BitPump 



Stopień: DIR-ektor
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1166
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-12-2012, 19:50   

[quote="tmichura"]
Cytat:
Czy sa na forum osoby, które znają uprząz i worek RAZOR2? ta ichnia "słomka" dodatkowa do ustnej inflacji napełnia dodatkowy worek czy jest supportem w przypadku awarii inflatora?


To jest niezależny camelbag.
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 16-12-2012, 20:10   

tak.
już wiem

tutaj Mr Stefan to wyjaśnia dokładnie:) Fajnie mu w tych okularkach...

http://www.youtube.com/wa...zsek4nP-c8&NR=1
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed