Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
jez. Szmaragdowe, Szczecin-Zdroje.
Autor Wiadomość
ocn 



Stopień: CMAS, SSI, IANTD
Wiek: 61
Dołączył: 04 Sty 2002
Posty: 331
Skąd: Olsztyn, Wa-wa
Wysłany: 06-10-2004, 06:14   jez. Szmaragdowe, Szczecin-Zdroje.

Jezioro Szmaragdowe, Szczecin-Zdroje.

Jezioro powstało wskutek dramatycznego zalania odkrywkowej kopalni kredy. Pod wodą zostało kilku ludzi i sprzęt górniczy. Działo się to jednak przed II WŚ i w tej chwili jest już tylko uroczym miejscem wśród bukowych wzgórz.
Położone 42 m n.p.m. o powierzchni tylko około 2.4 ha ma maksymalną głebokość 14 m.
Dojście ze sprzętem b.łatwe, ale tylko z jednego miejsca. Można podjechać do około 5m od linii brzegowej. Z uwagi na szybkie wygłebianie się brzegów kąpiel jest tam formalnie zabroniona. Nie zabrania się jednak nurkowania. Ryb niewiele, a główną atrakcją są powalone drzewa sięgające 8m głębokości.
Ostatnio zmieniony przez ocn 13-10-2004, 22:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
kjar 



Stopień: MSD
Kraj:
Poland

Wiek: 62
Dołączył: 22 Lis 2003
Posty: 1366
Skąd: Szczecin
Wysłany: 06-10-2004, 11:49   

Warunki z dnia 5.10.2004

Do głębokści 8-9 m woda klarowna - przejrzystość około 8m, tamperatura 12 stopni.
Poniżej, spadek temperatury do 8 stopni i czarna zawiesina ograniczająca widoczność do około 0.3m.
Na prawym brzegu (patrząc od wejścia) świeżo powalone drzewo sięgające do około 7m. co ciekawe, jeszcze w pełni pokryte liśćmi.
 
 
Bartek_ 


Stopień: P3
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 12 Maj 2004
Posty: 32
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 07-10-2004, 21:03   

Ja na Szmaragdowym byłem w kwietniu zaraz po świętach tego roku i żałowałem ze tam pojechałem.Zero widoczności w tym czasie.Żeby sobie odbić darmowy przyjazd zwiedziłem 2 sąsiednie jeziora Binowskie i Glinne na których widoczność była lepsza.
 
 
 
kjar 



Stopień: MSD
Kraj:
Poland

Wiek: 62
Dołączył: 22 Lis 2003
Posty: 1366
Skąd: Szczecin
Wysłany: 07-10-2004, 22:13   

Bartek_ napisał/a:
Ja na Szmaragdowym byłem w kwietniu zaraz po świętach tego roku i żałowałem ze tam pojechałem.Zero widoczności w tym czasie.Żeby sobie odbić darmowy przyjazd zwiedziłem 2 sąsiednie jeziora Binowskie i Glinne na których widoczność była lepsza.

No to faktycznie musiało być kiepsko, skoro Glinne wypadło lepiej. Jak sama nazwa wskazuje nie należy oczekiwać tam dobrej widoczności.
 
 
Bartek_ 


Stopień: P3
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 12 Maj 2004
Posty: 32
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 11-10-2004, 18:33   

Kiar,nurkowałes na Glinnym ale od strony drogi Żelislawiec-Binowo na byłym ośrodku Wiskordu albo Załomia?Jak trafisz to tak jak na Szmaragdowym warunki są znośne.Pozdrawiam i myślę że jak się kiedyś zjawię wSzczecinie nie odmówisz wspólnego nura gdzieś w rejonie Zachodniopomorskiego.
 
 
 
kjar 



Stopień: MSD
Kraj:
Poland

Wiek: 62
Dołączył: 22 Lis 2003
Posty: 1366
Skąd: Szczecin
Wysłany: 11-10-2004, 19:30   

Bartek_ napisał/a:
Kiar,nurkowałes na Glinnym ale od strony drogi Żelislawiec-Binowo na byłym ośrodku Wiskordu albo Załomia?

Ostatnio w Maju tego roku. Nie było rewelacyjnie, choć znośnie.
Daj znać jak się będziesz wybierał w stronę Szczecina. Coś wymyślimy :idea:
 
 
Grześ 


Stopień: DM+kilka innych
Kraj:
Poland

Wiek: 47
Dołączył: 14 Paź 2003
Posty: 139
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 04-02-2005, 14:26   

Witam!
Zawsze chciałem zanurkować na Szmaragdowym, byłem w zeszłym roku turystycznie w sezonie sierpniowym i wyglądało nieźle.
KIedy według was najlepiej pojechać na nura w tamte okolice?
 
 
kjar 



Stopień: MSD
Kraj:
Poland

Wiek: 62
Dołączył: 22 Lis 2003
Posty: 1366
Skąd: Szczecin
Wysłany: 04-02-2005, 14:54   

Grześ napisał/a:
KIedy według was najlepiej pojechać na nura w tamte okolice?

Trudno określić precyzyjnie. Najlepiej z widocznością jest w sezonie "podlodowym'". Najgorzej w czerwcu-sierpniu (zakwit). Koniec wreśnia zeszłego roku był rewelacyjny. Już tydzień potem było średnio.
Jak będę się wybierał (czyli jak będę widział, że jest dobrze), to dam znać na FN.
 
 
Konrad Dubiel 



Stopień: złomiarz
Kraj:
Kazakhstan

Dołączył: 14 Kwi 2003
Posty: 2145
Skąd: Szczecin
Wysłany: 05-02-2005, 11:04   

Nurkowałem w Szmaragdowym w lipcu i październiku - było bardzo fajnie.
Widoczność około 5m do głębokości 8m, głębiej zero. Robiliśmy też
w zeszłym roku kilka podlodowych i było kiepsko a nawet fatalnie.
Chyba najlepszy okres to sierpień i wrzesień - trzeba okrążyć całe
jezioro na głębokości około5m. Dużo zatopionych drzew i parę sumów.
 
 
kjar 



Stopień: MSD
Kraj:
Poland

Wiek: 62
Dołączył: 22 Lis 2003
Posty: 1366
Skąd: Szczecin
Wysłany: 05-02-2005, 11:09   

Konrad Dubiel napisał/a:
Nurkowałem w Szmaragdowym w lipcu i październiku - było bardzo fajnie. Widoczność około 5m do głębokości 8m, głębiej zero. Robiliśmy też
w zeszłym roku kilka podlodowych i było kiepsko a nawet fatalnie.
Chyba najlepszy okres to sierpień i wrzesień


Widać z tego, że to jeziorko "bez stałych zasad". :)

[ Dodano: 28-10-2005, 16:53 ]
Warunki z dnia 28.10.2005

Widocznośc do 7m głębokości - około 6m (całkiem nieźle)
Poniżej - mleko. Może z 0.5m widoczności.

Temperatura 12 stopni do glębokości 7m, poniżej 7 stopni.

W okolicy platformy Delphinus'a sporo niewielkich ryb.

[ Dodano: 04-11-2005, 13:58 ]
Dzisiaj (4.11.2005) bez większych zmian. Zawiesina dalej na 7,5m, ale widoczność ponad już tylko 4m. Temperatura wody 10 stopni.
 
 
Bogen 


Stopień: instruktor
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Lis 2004
Posty: 507
Skąd: Szczecin
Wysłany: 05-11-2005, 21:04   

Cytat:
Dzisiaj (4.11.2005) bez większych zmian. Zawiesina dalej na 7,5m, ale widoczność ponad już tylko 4m. Temperatura wody 10 stopni.


Potwierdzam. Bylismy dzis z raverickiem.
Widocznosc jeszcze calkiem niezla ok. 4m. Niestety dla "piankowców" nadchodza ciezkie czasy. :cry:
 
 
 
MisiekK 


Stopień: NITROX RULEZ
Wiek: 52
Dołączył: 25 Mar 2004
Posty: 54
Skąd: Gdynia-Szczecin
Wysłany: 06-11-2005, 18:40   

Z miesiąc temu było rewelacyjnie - ok 7m widoczności, poniżej 8m głębokości jak zwykle mleko, poniżej 10m z 2m, ale niesamowity smród siarkowodoru przenikajacy przez skórę.

W kwietniu tego roku prawie wszystkie jeziora miały z 1m widoczności (bylismy przejazdem w Łagowie -Ciek i jeziorku koło MRU nazwanym wcześniej Chorwacja ze względu na ilośc ryb i wizurę - wszedzie kicha). Teraz idą lepsze czasy (;-)).

Szmaragdowe jest najlepsze nocą - gałęzie pokryte zieloną otuliną glonów i SonnenBasy, widok niesamowity.
 
 
 
kjar 



Stopień: MSD
Kraj:
Poland

Wiek: 62
Dołączył: 22 Lis 2003
Posty: 1366
Skąd: Szczecin
Wysłany: 20-11-2005, 18:07   

Warunki z dnia 20.11.2005

Temperatura po całym profilu 7 stopni.
Widoczność w zakresie głębokości 0-10 około 3,5 m. Wyraźnie gorzej niż jeszcze kilka tygodni temu, ale jeszcze ciągle warto wejść.
Na 10m (dokładnie) pięknie z góry wyglądająca biała zawiesina. Bardzo wyraźna granica oddzielająca wodę klarowniejszą od zawiesiny. Widoczność w zawiesinie, jak zwykle około 0,5m.
Nie czułem żadnego zapachu/smrodu w zawiesinie.
 
 
MisiekK 


Stopień: NITROX RULEZ
Wiek: 52
Dołączył: 25 Mar 2004
Posty: 54
Skąd: Gdynia-Szczecin
Wysłany: 06-12-2005, 18:31   

kjar napisał/a:
Warunki z dnia 20.11.2005

Nie czułem żadnego zapachu/smrodu w zawiesinie.


Smród nie był w zawiesinie tylko z metr pod nią. Gdybyś był to na pewno bys poczuł.
Nawet gdybyś nosa nie miał (;-)).
 
 
 
Bogen 


Stopień: instruktor
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Lis 2004
Posty: 507
Skąd: Szczecin
Wysłany: 06-12-2005, 18:34   

Pomijajac kwestie zapachu, ktorego tez nie czulem ta zawiesina calkiem fajnie wyglada.

A tak w temacie : jak warunki na Szmaragdowym?
 
 
 
kjar 



Stopień: MSD
Kraj:
Poland

Wiek: 62
Dołączył: 22 Lis 2003
Posty: 1366
Skąd: Szczecin
Wysłany: 23-12-2005, 15:37   

Warunki z dnia 23.12.2005

Temperatura wody w/g komputera - 4stopnie (Suunto) od powierzchni do 10m. Jednak na powierzchni leżał lód (1cm), więc woda przy powierzchni musiała mieć niższą temperaturę.

Widoczność niezła - około 5-6m (im głębiej tym lepiej).

Zupełny brak tradycyjnej zawiesiny na głebokości 10m. Tylko chęć trzymania się planu, który nie przewidywał zejścia na dno, powstrzymała nas przed przekroczeniem 10m. Jednak światło latarki wskazywało, że co najmniej do 15m woda jest klarowna. W przyszłym tygodniu zapewne sprawdzimy.
 
 
Borszczuk 


Stopień: 4-
Kraj:
Madagascar

Dołączył: 04 Maj 2004
Posty: 237
Skąd: Szczecin
Wysłany: 31-12-2005, 19:01   

Szmaragdowe na powierzchni wygladalo dzis tak jak na fotkach. Pod woda wizura do 4 metrow. Temperatura ok 4 stopnie do 1 przy powierzchni.
 
 
Bogen 


Stopień: instruktor
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Lis 2004
Posty: 507
Skąd: Szczecin
Wysłany: 31-12-2005, 19:15   

Nam ostatnio nie udalo sie. Lód był szybszy :cry:
Fajne fotki.Szkoda, ze z pod lodu nima...a aparat był. :lol:
 
 
 
Borszczuk 


Stopień: 4-
Kraj:
Madagascar

Dołączył: 04 Maj 2004
Posty: 237
Skąd: Szczecin
Wysłany: 31-12-2005, 19:20   

Cytat:
Fajne fotki.Szkoda, ze z pod lodu nima...a aparat był. :lol:

Ano byl, ale z niego bede mial fotki dopiero po nowym roku, wiec wtedy doloze do galerii.

[ Dodano: 2006-03-13, 00:34 ]
Bylem dzis zerknac na Szmaragdowe. Generalnie skute lodem, ale jest swiezy przerębel wiec najwyrazniej ktos sie taplal ostatnio. Jaka wizura i czy warto wlazic?
 
 
Bogen 


Stopień: instruktor
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Lis 2004
Posty: 507
Skąd: Szczecin
Wysłany: 06-04-2006, 19:21   

Warunki z dnia 06.04.2006

Lód tylko w zatoce po prawej stonie.

Temperatura wody w/g komputera 4stopnie (Suunto Vyper) od powierzchni do 8 metrów.
Widocznośc 1-2 metry.

Na 5 metrach dwie nurkujace żaby. :lol:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed