Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat
Menu
Forum
Strona Główna
Użytkownicy
Szukaj
Grupy

Witamy Gość
Obecny czas to 01-10-2022, 16:58

Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Statystyki
Nasi użytkownicy napisali 333995 postów, 27736 tematów
Mamy 12514 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrowana osoba: 2kan

Linki

PORTAL FORUM-NURAS
Najnowsze posty z FORUM

Czy grozi mi choroba dekompresyjna?
Autor: SmutnyKlaun @ 15-09-2022, 16:24
Witajcie,

kilka dni temu byłem w Egipcie na nurkowaniu i mam pytanie czy mogłem narazić się w jego trakcie na jakieś niebezpieczeństwo związane z chorobą dekompresyjną lub ciśnieniową (barotrauma).

Nurkowałem z instruktorem, jako nowicjusz, czyli takie nurkowanie zajawkowe (miałem już takie kiedyś - 12 lat temu na Mazurach).

Zeszliśmy na głębokość 11 metrów, dokładnego czasu nurkowania nie znam, ale chyba nie mogło być dłuższe niż 1h. Przy wynurzaniu robiliśmy przystanek na dekompresję (chyba na 3 metrach - ale nie pamiętam - nie znam się wybaczcie).

Obstawiam, że ten przystanek nie był potrzebny z uwagi na niewielką głębokość, ale robi się go w celu dmuchania na zimne?

Po nurkowaniu, gdy obmyłem sprzęt wybrałem się na spacer wzdłuż morza (czy to źle, że doszło do jakiegoś wysiłku?). Następnie po ok. 1,5-2h założyłem ABC i pływałem przy rafie. I tutaj pojawia się pierwsza poważna wątpliwość. Nikt mnie nie ostrzegł, że po nurkowaniu z akwalungiem nie powinno się nurkować na bezdechu (freediving). A ja właśnie kilka takich nurów zrobiłem z ABC. Nie było ich dużo - może 3-4. Głębokości nie mierzyłem i trudno mi ją dokładnie oszacować - jakieś 5-8 metrów?

Czy w tym momencie jakoś poważnie naraziłem się na chorobę dekompresyjną lub na uraz ciśnieniowy czyli barotraumę płuc?

Po nurkowaniu z akwalungiem tego dnia lot powrotny do Polski miałem po upływie jakichś 15h i tu kolejna kwestia, która mnie martwi, czy ten lot nie był zbyt szybko? W bazie nurkowej powiedzieli mi, że gdyby nurkował kilka dni z rzędu to te 24h trzeba odczekać, ale przy jednorazowym nurkowaniu lot następnego dnia rano powinien być ok.

Dodam tylko, że nurkowałem pomimo posiadania astmy oskrzelowej (tak zdaję sobie sprawę, że jest to czynnik sporego ryzyka).

Czy astma oskrzelowa zwiększa ryzyko jedynie barotraumy płuc czy także choroby dekompresyjnej?

Jakie badania mogę wykonać? Na chorobę dekompresyjną to wiem że raczej badań się nie robi i opiera się na wywiadzie ś...

[ Czytaj całość ]
Komentarze: 5 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Płytkie nurkowanie - Norwegia.
Autor: PawelF76 @ 09-09-2022, 09:45
Wrzesień w Norwegii na płytkich wodach - do 15 metrów - obfituje mnogością życia i wrażeniami nurkowania w akwarium. Do 25 metrów warunki oświetleniowe sprzyjają filmowaniu. Oczywiście niezbędne światło ale jest Ok by wypatrywać kreatury na dnie i między skałami. Woda około 20 stopni a wizurka to 8-10 metrów - w zupełności wystarczy na fajne makro. Zapraszam na film…

https://m.youtube.com/watch?v=JG_e8kq2ahw

Komentarze: 2 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Jak to wygląda w Norwegii, czyli nurek w dowolnym miejscu.
Autor: PawelF76 @ 01-09-2022, 19:32
Zapytany kilka razy o nurkowanie indywidualne i co można zobaczyć, postanowiłem nagrać krótki filmik z płytkiego nurka w dowolnym miejscu w okolicach Stavanger. Teraz jest okres wylęgu rybek i na płytkiej wodzie ( do 10 metrów ) można podziwiać piękny spektakl mnogości życia w norweskich wodach. Czułem się niemal jak w akwarium. Zatem jeśli ktoś lubi makro foto lub video to teraz ( wrzesień ) jest na to doskonały czas. Choć uwielbiam wraki to sam czasem lubię dla relaksu powisieć w płytkiej wodzie i dać się zauroczyć podwójnemu życiu. Zapraszam na filmik:

https://m.youtube.com/watch?v=IU46Z6zewKA

Komentarze: 4 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

ból głowy po nurkowaniu
Autor: Endrju64 @ 24-08-2022, 15:51
Witam,
Coś nowego zauważyłem po ostatnich nurkach. Wcześniej nigdy takich objawów nie miałem ale po paru ostatnich nurkowaniach wychodziłem z wody z bólem głowy albo już w domu czułem dyskomfort i troche mnie głowa pobolewała (podczas jednego już nawet w połowie nurkowania się zaczęło). Nigdy czegoś takiego nie miałem i nie zdarza się to za każdym razem ale jednak czasem się pojawia. Nurki nie były ani specjalnie długie ani głębokie (max 20m).
Musze jednak szczerze się przyznać że ostatnio eksperymentuje troche żeby lepiej zarządzać powietrzem. Mój SAC rate jest w granicach 16 ale chciałbym zredukować (tak, wiem, czytałem żeby z tym nie walczyć ale chciałbym troche wydłużyć czas nurkowania).
Pierwszy taki ucisk pojawił się jak eksperymentowałem z bardzo wolnym wydechem (przy krótkim i szybkim wdechu). Czytałem że taki objaw może pojawić się kiedy CO2 nie jest wystarczająco szybko wydalane z organizmu i to może by się zgadzało ale przy następnych nurach już bardziej zbalansowałem wdech i wydech a jednak czasem wychodziłem z bólem głowy.
Jakby ktoś miał ochotę podzielić się co o tym myśli byłoby fajnie.
pozdrawiam

Komentarze: 22 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Nurkowanie bez strachu - książka
Autor: Endrju64 @ 24-08-2022, 07:02
Cześć,
Przeglądając forum widziałem gdzieś że polecana była książka Nurkowanie bez strachu Moniki Rachimi. Podobno zawierała przydatne ćwiczenia i pomysły na poprawienie techniki nurkowanie a w szczególności zarządzania powietrzem (z czym ciągle walczę).
Może źle szukałem ale chyba w internetowych księgarniach już nie jest dostępna. Jest jakaś możliwość jeszcze kupna tej pozycji albo jeszcze lepiej ściągnięcia.
A tak w ogóle to czy uważacie że ta książka jest warta zachodu. Może od tego musiałbym zacząć...
pozdrawiam

oringi do tlenu
Autor: raptor_xxl @ 10-08-2022, 11:06
Cześć, jakie oringi można używać do tlenu? Do zwykłych automatów używa się oringów z materiału NBR, z tego co wyczytałem do tlenu zaleca się z vitonu. Serwisuję swój automat apeksa czysty tlenowo i widzę, że ma uszczelki z NBRu. Moje pytanie, czy można bez problemu używać uszczelek z NBRu do tlenu? Jeśli tak, to pewnie mają skróconą żywotność, ale wymiana co rok najprawdopodobniej wystarcza, aby wszystko było dobrze. Ktoś jest w stanie potwierdzić? W takim wypadku czy dobrze widzę, że jedyna różnica między automatami do tlenu i zwykłymi to to, jaki smar się użyło do oringów?

[ Dodano: 10-08-2022, 14:48 ]
Po dokładniejszym przyjrzeniu się, wydaje mi się jednak, że oringi w moim tlenowym apeksie były z vitonu. Też są czarne, ale materiał jest delikatnie inny. Niemniej jestem ciekaw, czy ktoś używa oringów z NBRu do tlenu

Komentarze: 2 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

jaka maska cressi sub
Autor: Tytus Atomicus @ 04-08-2022, 19:36
Od lat używam maski Cressi Sub Big Eyes. I wciąż bym używał, gdyby ktoś nie wlazł mi na maskę i nie zgniótł jednego szkła.
Jaką maskę tej samej firmy wybrać i gdzie kupić?
A może jakiś serwis wstawiłby tę brakującą jedną szybkę?

Ból ucha po pierwszym nurkowaniu
Autor: krystian98 @ 02-08-2022, 14:47
Cześć wszystkim!
Około 2 miesiące temu zacząłem kurs nurkowania OWD w jednej z wrocławskich placówek. Podczas nurkowania na wodach otwartych zaczął doskwierać mi ból prawego ucha, wiec zakończyłem nurkowanie. Od tego czasu minęło już 1,5 miesiąca, byłem już u 6 laryngologow i każdy dość podobny werdykt: zapalenie ucha. Niestety, właśnie kończę kolejne leczenie i nadal brak efektów, ciagle doskwierają mi duże bóle ucha przy czkaniu, odbiciu się itp. Stad tez moje pytanie czy macie jakiegoś sprawdzonego laryngologa, który zna przypadłości nurków ? Kogoś kto tym się zajmuje bądź także sam jest nurkiem ? Przypadłość jest już uciążliwa i raczej trwa to zdecydowanie za długo. Fajnie jakby lekarz był z Wrocławia bądź okolic :)
Z góry dzięki za pomoc!

Komentarze: 1 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Pastoeco
Autor: Gracz @ 31-07-2022, 16:10
Witam,
Pastodeco ???
Co dzieje się z tym planerem
pozdrawiam

Problem z uruchomieniem scubapro galileo 2
Autor: Mateusz @ 04-07-2022, 22:27
Jak w temacie problem dotyczy kompa scubapro galileo 2

Komp poleżał 1,5 miecha w pudełku i po podłączeniu ładowarki nie chce się uruchomić?!? Spotkał się ktoś może z takim przypadkiem ? Dodam że kom jest nowy i był jak na razie tylko raz pod wodą ?

Komentarze: 1 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Dzisiaj
Czas: 16:58
1 10 2022
Do końca roku zostało 92 dni.
Imieniny obchodzą: Benigna, Cieszysław, Danuta, Dan, Danisz, Igor, Jan, Remigiusz
Użytkownicy obchodzący dziś urodziny:  EveLin-Kha (43) (złóż życzenia)  kejo (41) (złóż życzenia)  KRAB (58) (złóż życzenia)  krzychu54 (52) (złóż życzenia)  marcelus (49) (złóż życzenia)  Mariusz-C (53) (złóż życzenia)  MIC_ldz (36) (złóż życzenia)
Użytkownicy obchodzący urodziny w ciągu następnych 3 dni:
100liczanka(36) Barbarett(41) dominika(43) ewatara(43) Highlander(47) Janusz Żuromski(73) kulasz(51) lenon(48) Mali(39) Marcin Woś(47) stegano(47) truskawanur(55) virago(48) Zoran(47)

Ostatnie tematy
» Hejka
» Czy grozi mi choroba dekompresyjna?
» Płytkie nurkowanie - Norwegia.
» Salem Express - 09.2022 - jacyś chętni?
» Jak to wygląda w Norwegii, czyli nurek w dowolnym miejscu.
» Jakieś opinie na temat Waterproof W7
» ból głowy po nurkowaniu
» Nurkowanie bez strachu - książka
» Nurkowanie bez strachu - książka
» przywitanie

Zaloguj
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Zapamiętaj 
Zapomniałem hasła
Kto jest na czacie
Na czacie jest 0 użytkowników