Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyspy kanaryjskie
Autor Wiadomość
szymon238 

Stopień: OWD
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 28 Lip 2015
Posty: 3
Skąd: xx
Wysłany: 31-07-2015, 13:45   Wyspy kanaryjskie

Czesc!

Przymierzam sie do wyprawy na nurkowanie w okolice wysp kanaryjskich. Problem w tym, ze nie wiem ktora wyspe wybrac? Teneryfe czy Gran Canaria. Czytalem tez na tym forum o paru udanych wyjazdach na Fuerteventura.

Co do samych nurkow to osobiscie lubie jak na nurkowisko doplywa sie lodzia, nie ma to jak poranna kawa na pokladzie :) . Z tego co czytalem w sieci do wielu nurkowisk na tych wyspach jednak doplywa sie w plaw z brzegu. Jak to wygladalo z waszego doswiadczenia? Dodatkowo chcialbym zeby w okolicach bazy po poludniu/wieczorem po nurkowaniu dalo sie pojsc do miasteczka i cos zjesc.

W zeszlym roku bylem w Chorwacji na wyspie Hvar w Stari Grad w bazie Nautica. Tam mniej wiecej tak to wygladalo i bylem zadowlony. Chociaz pod woda mogloby byc troche wiecj do zobaczenia.
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 31-07-2015, 14:30   Re: Wyspy kanaryjskie

szymon238 napisał/a:
Czesc!

Przymierzam sie do wyprawy na nurkowanie w okolice wysp kanaryjskich. Problem w tym, ze nie wiem ktora wyspe wybrac? Teneryfe czy Gran Canaria. Czytalem tez na tym forum o paru udanych wyjazdach na Fuerteventura.


Na Fuerteventurze byłem w marcu oceniam tą wyspę na poziomie 0 pod względem nurkowym przy czym jezioro Białe to w tej samej skali 2
 
 
raff 


Stopień: AOWD TOURIST DIVER
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 31 Lip 2015
Posty: 43
Skąd: 05-092
Wysłany: 31-07-2015, 14:37   

Samo nurkowanie czy rodzinnie + nurkowanie przy okazji? Ja nurkowalem na Lanzarote, Gran Canarii i Teneryfie (pomijalnie, 1 dzien tylko), wszedzie dosc podobnie, dno wulkaniczne, gdzieniegdzie troche niewielkich jaskin, wraki raczej niewielkie, rafy w porownaniu do Egiptu nie powalaja. Jesli tylko nurkowanie to El Hierro (hint: La Restinga), co zgodnie wskazywali wszyscy moi tamtejsi przewodnicy i instruktorzy, nigdzie indziej na Kanarach nie spotkasz mant i duzych rekinow. Dojazd promem z Teneryfy. Na GC najlepsze miejscowki sa na polnocy, niestety ja siedzialem tylko na poludniu, na Lanza bylem tez na poludniu, ale nurkowalem ze wszystkich stron i wszedzie bylo cos w miare interesujacego. Z brzegu nurkowalem tylko na nocnym, albo przy dalszych wyjazdach, wiekszosc nurkow robilismy z lodzi (zodiac). Jesli chodzi o zycie po godzinach to chyba Teneryfa jest najaktywniejsza, natomiast zasadniczo wszedzie mozesz wyjsc poza hotel i spedzic dobrze czas, to nie Marsa Alam ;)
Ostatnio zmieniony przez raff 31-07-2015, 14:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
szymon238 

Stopień: OWD
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 28 Lip 2015
Posty: 3
Skąd: xx
Wysłany: 02-08-2015, 23:37   

Dzieki raff! Podjalem trop z El Hierro i wyglada dosc interesujaco. Jade sam na 7-8dni. Mysle o podzieleniu tego w wiekszej czesci na nurkowanie + troszke pokrecic sie po ktorejs z wysp.
 
 
Nurkowy 

Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Lip 2015
Posty: 6
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-08-2015, 10:00   

Zazdroszczę planów.. Ja muszę siedzieć w pracy..
 
 
raff 


Stopień: AOWD TOURIST DIVER
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 31 Lip 2015
Posty: 43
Skąd: 05-092
Wysłany: 03-08-2015, 15:08   

szymon238, podziel sie jak cos ciekawego wygrzebiesz. Ja w tej chwili zaczynam planowanie na pazdziernik, mam wstepnie przemyslane przeloty, zastanawiam sie jeszcze nad noclegiem juz na El Hierro.

[ Dodano: 03-08-2015, 20:00 ]
Ciekawostka - twierdza ze na calej wyspie jest darmowe wifi =)

http://www.hellocanaryislands.com/el-hierro

[ Dodano: 04-08-2015, 23:38 ]
W razie jakichs watpliwosci popatrz:
https://www.youtube.com/watch?v=pDD14FYxN14
https://www.youtube.com/watch?v=m1psv_Uqtmc

:}
Ostatnio zmieniony przez raff 03-08-2015, 15:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Morox25 


Stopień: mam
Kraj:
Germany

Wiek: 52
Dołączył: 30 Wrz 2015
Posty: 90
Skąd: Barlinek/Hamburg
Wysłany: 01-10-2015, 19:43   

Witam, ja wybieram sie w grudniu na Teneryfe, zreszta n-ty raz.Polecam. Warto skontaktowac sie z baza Diveria w Alcala. Podjada do hotelu, zabiora i odwioza. Z Mieszkiem mozna rozmawiac po polsku, Marion niemiecki i Angielski. Maja nowy i dobry sprzet. Naprawde polecam. Mozecie sie powolac Na Mariusza z Hamburga. Przepraszam za brak polskich znakow, klawiatura DE. :)
 
 
tom444 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 28 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: Kraków
Wysłany: 02-10-2015, 06:06   

Byłem kilka lat temu na Teneryfie , mogę polecić polską bazę nurkową http://www.cressi-tenerife.com/.
fajne chłopaki, też jak chyba wszyscy odbierają busem z hotelu, ale same miejscówki nurkowe średnie, trochę zbliżone do Chorwacji, niewiele ryb. . ciekawe jest nurkowanie w pobliżu brzegu, nie pamiętam dokładnie ale były jakieś małe jaskinie i mocne falowanie ( kwiecień ).
 
 
szymon238 

Stopień: OWD
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 28 Lip 2015
Posty: 3
Skąd: xx
Wysłany: 15-11-2015, 22:14   

Mala relacja z wyjazdu na El Hierro - La Restinga gdzie bylem pod sam koniec wrzesnia tego roku.
Dojazd:
Do wyboru albo prom z teneryfy albo samolot. Ja wybralem samolot operatora binter canarias. Tu bardzo wazna uwaga. Lotnisko jest na jednym koncu wyspy a La Restinga na drugim. Samolot ktorym ja przylecialem, okolo 18.30, jest po ostatnim autobusie publicznym, wiec trzeba jechac kosztowna taksowka, liczyc na mega farta i auto stop albo wynajac auto na caly pobyt z samego lotniska. Mi stop sie nie udal i zrezygnowany pojechalem taksowka.

Baza:
Sama La Restinga jest baaardzo mala i spokojna. Z tego co pamietam jest tam ok 10 malych szkol nurkowych. Ja bylem z Arrecifal, osrodek prowadzony przez malzenstwo sympatycznych hiszpanow. Komunikacja po angielsku bezproblemowa. Ich budynek/kiosk znajduje sie pareset metrow od wody, wiec sprzet dowoza przyczepka do nabrzeza. Co do ekwipunku to prawie calosc wynajalem od nich, nie bylo z tym problemu. Co do kwaterunku to wlasciciele CN zasugerowali wynajecie 'kawalerki' gdzie ma sie swoja kuchnie i lazienke. Tak zrobilem i bylem zadowolony.

Nurkowanie:
W sumie zaliczylem chyba 10nurkowan, po 2 dziennie. Na wode wyplywalismy z nabrzeza na pontonie motorowym gdzie mielismy caly nasz sprzet + butle na zmiane. Grupy byly wzdlegnie male po 5-6osob. Pogoda byla rewelacyjna, zero chmur. Chociaz mowili ze jak na dana pore roku, koniec wrzesnia, jest dosc cieplo. Nurkowalem w dlugiej piance 5mm i temperatura wydawala sie bardzo ok, moze troche za cieplo. Woda bardzo przejrzysta. Wyspa El Hierro jest wulkaniczna co widac na kazdym kroku na powierzchni. Pod woda gdzie niegdzi widac tez wulkaniste struktury, na jednym z nurkow poplynelismy do krateru zalanego wulkanu. Ot, 10 metrowa dziurka ;) .Do tego bylo pare niewielkich jaskin. Zycie podwodne wydawalo mi sie fajne, ale Tajlandia to to nie jest:) Bylo sporo muren ktore lubie, gruppery, parrot fish. Raz wplynelismy w bardzo fajna lawice barakud ktore staly w przesmyku miedzy skalami w miejscu gdzie byl silny prad co mi sie podobalo. Widzielismy tez moze ze 3 plaszczki. Bardzo fajne bylo nurkowanie nocne gdzie plywa sie po porcie. Pojawilo sie kilka ladnych osmiornic noi cala masa innego zycia. Ogolnie nurki byly fajne, ale uwazam ze 10 to przegiecie i miejsca zaczynaly sie zlewac bo niektore byly bardzo do siebie podobne. Polecilbym miejsca El Bajon i La Herradura + nurkowanie nocne.

Oglnie bylem zadowolony, chociaz uwazam ze dojazd do tego miejsca jest dosc problematyczny i 2 razy bym sie zastanowil gdybym tam mial jechac znowu sam.
 
 
koval_ 


Stopień: TMX CCR
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Wrz 2014
Posty: 87
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 05-01-2016, 16:05   

cześć,
czy nurkował ktoś z was na Lanzarotte z nw bazami?
Native Diving, http://nativediving.com
Daivoon Dive, http://daivoon.com
Ostatnio zmieniony przez koval_ 05-01-2016, 16:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Wo 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 426
Skąd: tak z grubsza Toruń
Wysłany: 05-01-2016, 16:43   

sprawdź priv
 
 
xaltuton 


Stopień: Hańcza Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lip 2013
Posty: 385
Skąd: Białystok
Wysłany: 07-01-2016, 18:37   

Jacek Wo napisał/a:
sprawdź priv


Czemu priv? :)
Rowniez rozwazam Lanzarote na kolejny wyjazd nurkowy i chetnie sie czegos dowiem.
 
 
 
Jacek Wo 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 426
Skąd: tak z grubsza Toruń
Wysłany: 07-01-2016, 18:48   

xaltuton napisał/a:
Jacek Wo napisał/a:
sprawdź priv


Czemu priv? :)
Rowniez rozwazam Lanzarote na kolejny wyjazd nurkowy i chetnie sie czegos dowiem.


Bo nie chce mi się tyle pisać :-)
Wykonaj telefon i będziesz miał jak w programie:
"Dziś pytanie, dziś odpowiedź" ;-)
 
 
sharp 

Stopień: SDI Inst
Kraj:
Poland

Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 08-01-2016, 10:22   

Byłem na Teneryfie kilka razy, na temat reszty wysp nie mogę się wypowiedzieć.

Na południu Teneryfy do zobaczenia: żółwie, płaszczki, mureny, angel sharki (chociaż tych ostatnich nie udało mi się zobaczyć), wrak cementowca transportowego (Condensito) oraz Meridian (do zobaczenia na filmie).

Także mogę polecić chłopaków z Cressi, bardzo fajna ekipa. Niedawno przenieśli baze i znajdują się w tej chwili w Los Christianos.

Dorzuce jeszcze film z jednego z wyjazdów: https://vimeo.com/118393323
 
 
PawelF76 



Stopień: TMX
Kraj:
Norway

Wiek: 48
Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 403
Skąd: Tananger
Wysłany: 08-01-2016, 13:05   

koval_ napisał/a:
cześć,
czy nurkował ktoś z was na Lanzarotte z nw bazami?
Native Diving, http://nativediving.com
Daivoon Dive, http://daivoon.com


Ja nurkuję zawsze na Lanzarote. Bez względu na bazę wszyscy jeżdżą na Playa Chica. Jest tam co prawda kilka fajnych miejsc ale to na 2-3 pierwsze nurki. Nie daj się tam zawieźć w kolejne dni. Lanzarote to świetne miejsce na nurki tylko trzeba cisnąć na organizatora aby pokazał również takie miejsca jak: Mala, Playa Grande, Playa Flamingo, wraki portu Puerto Del Carmen. Jak będzie Chica to z naciskiem na Katedrę i ścianki przy niej oraz Blue Hole i ścianki. W październiku mieli w pobliżu sporo koników morskich jak ktoś sie makro interesuje. Poza tym świetne groty na Mala - tam spokojnie 10 nurów w głębokiej ekstazie można strzelić :) W razie pytań, śmiało pytaj!

[ Dodano: 08-01-2016, 13:08 ]
Jeśli masz ochotę to jest kilka filmów, które wrzuciłem do tematu fotografia i film.
 
 
koval_ 


Stopień: TMX CCR
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Wrz 2014
Posty: 87
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 12-01-2016, 23:19   

PawelF76, dzięki za info, czy ciągle wymagane jest zaświadczenie lekarskie?
 
 
PawelF76 



Stopień: TMX
Kraj:
Norway

Wiek: 48
Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 403
Skąd: Tananger
Wysłany: 13-01-2016, 08:14   

Nie, trzeba tylko standardowo wypełnić zaświadczenie o stanie zdrowia. Jeśli interesuje Cię techniczne nurkowanie to polecam bazę w samym porcie w Puerto Del Carmen. Zapomniałem jęk się nazywają, ale to jedyna baza w porcie a poza tym obsługują inne bazy jeśli chodzi o nurki z łodzi. Oni reprezentują IANTD. Trymix jest dość drogi. Ale jakieś powietrzne z deco gazami to nie problem. Sporo jest fajnych miejsc gdzie można dłużej powisieć i nie koniecznie głęboko.

[ Dodano: 13-01-2016, 08:21 ]
Nie wiem co zabierasz ze sobą, reba czy rekreacja na pożyczonym sprzęcie i gdzie się zatrzymasz. W razie pytań daj znać na PW. Służę info.
 
 
just_mike 

Stopień: OWD
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 53
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 13
Skąd: Northampton
Wysłany: 26-01-2016, 14:03   

Witam,
w sierpniu byłem z rodziną na Gran Canarii.
Gorąco polecam miejscowość Sardina na północnym wybrzeżu wyspy.
Jest tam baza nurkowa Buceo Norte z przemiłą ekipą.

Było to moje pierwsze nurkowanie w oceanie więc byłem zauroczony mimo że pod wodą raczej pustynia:) Nurkowanie z brzegu, łatwe wejście i wyjście. Kilka "tras" do 12m głębokości, szczególnie przydatnych dla mnie gdyż nurkowałęm z 12 letnią córką mającą Junior OWD.

Maja bardzo przeystępne ceny w porównaniu do polskiej bazy Delphinus Diving School Gran Canaria z którą miałem przyjemność się zetknąć w hotelu na spotkaniu z rezydentami Itaki.

Buceo Norte - Sardina

Buceo Norte - Sardina na Facebook'u

Najlepszą osobą do kontaktu jest Marina, płynnie mówi po angielsku i jest przemiła na dodatek :)

GORĄCO POLECAM
Ostatnio zmieniony przez just_mike 26-01-2016, 14:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Maciek0 

Stopień: AOWD +
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Cze 2013
Posty: 104
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-04-2016, 08:06   

Właśnie wróciłem z Fuerteventury (Caleta de Fuste) i było słabiej niż na Lanzarote. Tylko nie wiem czy to kwestia miejsca, czy może pory roku? Na Lanzarote byłem w grudniu i były ławice barakud, dużo muren, angel sharks, orlenie.... A tutaj pojedyncze barakudy i mureny, angel shark jeden raz (podobno dla nich kwiecień to już koniec sezonu), zero orleni... Oczywiście zawsze warto zanurkować. Były duże graniki, ławice sardynek, na nocnym spotkaliśmy płaszczkę ok. 2m średnicy, a w piramidas są magiczne krajobrazy - pływa się pomiędzy skałami.
 
 
Slavko 

Stopień: AOWD
Kraj:
Czech Republic

Dołączył: 28 Kwi 2019
Posty: 1
Skąd: Jelenia Gora, Polska
Wysłany: 28-04-2019, 11:30   El Hierro/ La Restinga

Powitac,

1szy post na forum - do tej pory raczej tylko szukalem info tutaj, ale dzieki jednemu z postow, dotarlem ostatnio na El Hierro - postaowilem zarejestrowac sie na formu i podzielic sie moimi wrazeniami z wyprawy:

- przyjechalem na El Hierro nie bedac do konca pewnym, jak atrakcyjne sa tutaj nurkowania - rzeczywistosc przekroczyla moje oczekiwania! Nurkowalem pozniej w okolicach Los Gigantes/ Teneryfa i faktycznie tam wulkaniczne dno morskie sprawia, ze nurkowania, przynajmniej dla mnie, byly troche mniej atrakcyjne. El Hierro to jednak cos zupelnie inengo :)

- miejsca nurkowe - miejsca nurkowe znajduja sie zaraz za maly portem w La Restindze, zarowno po prawej stronie - w rezerwacie "Mar de las Calmas" - mialem okazje nurkowac tam, ale i po lewej stronie portu - slyszalem pozniej opinie, ze te wlasnie m-sca sa jeszcze bardziej atrakcyjne niz obszar chroniony. Polecem nurkowania w El Rio, Puenta del Rio, El Rincon, La Harradura, El Bajon oczywiscie (maly krater wulkanu), ale i wiele innych m-sc jest tam rowniez interesujacych. Najciekawsze atrakcje, ktore mialem okazje zobaczyc to m.in. Tamboril/ Spotted Burrfish, wielkie ponad 1m langusty - przede wszystkim z gatunku Brown Spiny Lobsters (w tym 3 duze osobniki znalezione w jednej jaskini tuz przy dnie na glebokowsci ok 25-30m), ale tez Rocky Lobsters, troche plaszczek roznych gatunkow, groupery (w tym jeden przyjacielski ok. 1m Dusky Grouper, nauczony w przeszlsoci jesc z ust jednego z instruktorow - uwaga na automaty, moze sie nimi ponoc zainteresowac), iglicznie (Trumpet Fish), troche malych kolorowych slimakow, kilka sporych meduz I wiele kolorowych mniejszych i wiekszych ryb; w jedym z m-sc mozna zobaczyc w malej kawernie czarne korale (w rzeczywistosci zielone); ciekawe bylo nocne nurkowanie - mimo,ze tylko w porcie, widziemy sporo kolorowych strzykw, osmiornice, Cuttle Fish, przyplynely do nas takze, zainteresowane swiatlem latarki 2 spore (ponad 2m) plaszczki. Dno nie jest tylko i wyacznie typowo wulkaniczne, czyt. - czarne skaly, jest tam sporo roslinnosci,co wraz z samymi formacjami skalnymi, daje bardzo ciekawe srodowisko.

- baza nurkowa Arrecifal - baza zostala kupiona pare lat temu prze wczes niejszego klienta - Petera z Irlandii; Peter jest pasjonatem nurkowania, kupil baze od bylego hiszpanskiego wlasciciela, Carlosa, decydujac sie zmenic dotychczasowy styl zycie i przeniesc sie na stale na El Hierro; oprocz Petera, DM jest Selman - kolezka nurkuje cale zycie wlasciwie tylko na El Hierro, zna b. dobrze te m-sca nurkowe, poza tym w ogole jest sympatycznym gosciem. Baza nie est moze duza, ale dysponuje wszystkim, co potrzebne, zarowno wypozyczalnia sprzetu, jak i wieszakami do wysuszenia rzeczy, zbiornikami ze slodka woda do wyplukania sprzetu; autem z przyczepka przewozilismy wszystko do portu i heja malym RIBem na nurkowiska. W La Restindze jest ok. 10 baz nurkowych, ale nie wszystkie z nich wladaja jez. Angielskim - w przypadku Arrecifal, zero problemu, rzecz jasna, rowniez i Selman mowi po ang. Bez problemu. W okresie, w ktorym bylem (koniec marca - pocz. kwietnia), ok pol. baz byla zamknieta, Arrecifal jest otwarta wiekszosc roku, w 2019r. mieli wakacje w pol. lutego.

Polecam El Hierro - moim zdaniem, warto "tarabanic sie" z Teneryfy zeby zanurkowac wlasnie tutaj! Gdyby ktos mial pytania - smialo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed