Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Symptomy DCS czy nie?
Autor Wiadomość
4mon 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2019
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-06-2019, 01:08   Symptomy DCS czy nie?

Cześć, jako doświadczonych nurków bardzo was proszę o pomoc w ustaleniu czy mam się czym przejmować czy nie i ewentualnie gdzie szukać pomocy.
Po rocznej przerwie odbyłem serię 5 nurkowań w ramach kursu AOWD:
- 09.06.2019 - Dwa nurki na 15 i 17 metrów - wszystko OK
- 10.06.2019 - Jeden deep dive na 27metrow 26 minut z dwoma przystankami na 12 i 5 metrach. Tu niestety nie wszystko było ok. Miałem pewne problemy z wyrównywaniem ciśnienia w uszach ale z tym jakoś sobie poradzilem. Pierwszy błąd to przez krótką chwilę zbyt szybkie wynurzanie co skorygowałem jak tylko zauważyłem to na komputerze czyli po 2-3 sekundach. Potem przekroczylem na kilka sekund sufit safe stopa chyba na 12 metrach. Z racji mojego bardzo małego doświadczenia i faktu, że był to mój pierwszy deep dive, bardziej niż na komputer, zwracałem większą uwagę aby płynąć za instruktorem. Dodatkowo nie potrafię w 100% odtworzyć w pamięci tego nurkowania. Kolejny błąd to nie za duży ale jednak wysiłek po nurkowaniu a mianowicie 2km spacer w pełnym słońcu jakieś 45 minut po nurkowaniu.
Po kilku godzinach zaczęła boleć mnie noga (biodro, udo i łydka) uznałem że to od machania płetwami zwłaszcza, że staw biodrowy pobolewał mnie już od kilku miesięcy. Dodatkowo byłem bardzo zmęczony.
- 11.06.2019 - dwa nurki na 13 i 16metrów - wszystko ok ale na koniec drugiego nurka mialem juz naprawde dosyć. Zaczęło mnie trochę mdlić i ogólnie czułem aię wyczerpany fizycznie.
Po paru godzinach znowu zaczęła boleć mnie ta sama noga a dodatkowo późnym wieczorem dostałem jakiejś wysypki po wewnętrznej stronie obu rąk od łokcia przez cały biceps aż po barki. Pomyślałem że to pewnie od pianki, która była już mocno wysłużona i może to uczulenie od jakiegoś detergentu.
Rano już tej wysypki nie było ale nadal byłem bardzo zmęczony więc zacząłem grzebać w necie pod kątem objawów DCS. Niby zmęczenie i znużenie (znikająca wysypka?) pasowało ale nie chciałem się wygłupiać z takimi objawami i robic z siebie hipochondryka. Potem jeszcze doszły delikatne zawroty głowy. Wczoraj wróciłem samolotem do Polski (17.06). Zmęczenie dalej się utrzymuje ale już nie w tak dużym stopniu jak w pierwszych dwóch dniach po ostatnim nurku. To co mnie dodatkowo martwi to wciąż utrzymujące się delikatne zawroty głowy i raz na jakis czas powracający pulsujący ból biodra i nogi.
Oczywiście nie oczekuję od was jednoznacznej odpowidzi czy są to objawy DCS czy nie, a jedynie sugestii i porady gdzie powinienem się diagnozować? Dzwoniłem do KOMH Gdynia ale niestety się nie dodzwoniłem, a zdaje się że oni telefonicznie nie udzielają konsultacji. Nie wiem czy można tam jechać z marszu czy trzeba się najpierw jakoś umówić, a jechac na darmo z Warszawy do Gdyni żeby pocałować klamkę też mi aię nie uśmiecha. Może jest jakieś miejsce w Warszawie gdzie można się udać w tej sprawie?? Z góry dzięki za pomoc i wyrozumiałość.
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 18-06-2019, 04:53   Re: Symptomy DCS czy nie?

Moim zdaniem byłeś bardzo zestresowany w trakcie tych nurkowań. Nie sądzę abyś miał objawy DCS.
 
 
Tomcio910 

Kraj:
Uzbekistan

Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 119
Skąd: Białystok
Wysłany: 18-06-2019, 07:16   

W Warszawie takie miejsce oczywiście jest ale wszystkie wypadki nurkowe obsługuje Gdynia. Spróbuj zadzwonić jeszcze raz …telefonicznie tez udzielają konsultacji. Kilka razy zdarzyło mi się dzwonić…zawsze pomagali… Na DSC to nie wygląda ale od tego sa lekarze….poza tym jest dużo czynników które przy tym maja znaczenie…niech lepiej wypowie się specjalista….
 
 
4mon 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2019
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-06-2019, 14:53   

No to zadzwonilem jeszcze raz, bo doszedl mi jeszcze drażniący kaszel i lekki ból pleców przy głębszym wdechu. Opisałem wszystkie objawy i oczywiście dostałem przysłowiowy opierdziel, że dopiero po tygodniu od ostatniego nurkowania się zgłaszam. Rozmowa w życzliwej atmosferze mimo późnej godziny ze wskazaniem przyjazdu do Gdyni na badanie neurologiczne i ponowną analizę nurków z logów komputera. No więc dzisiaj rano wsiadlem w pociąg i pojechałem. Po badaniu dowiedziałem się, że nie wymagam leczenia w komorze, bo obecne objawy nie wskazują na DCS niemniej jednak nie wykluczono, że miałem objawy DCS, które ustąpiły. Zachodzę teraz w głowę jak to jest możliwe, że można mieć DCS i samoistnie wyzdrowieć. Od lekarza dowiedziałem się jedynie, że to nie jest tak, że wytwarzają się pęcherzyki azotu i że moja wiedza na ten temat jest błędna ale też nie otrzymałem szczegółowego wyjaśnienia. Czy ktoś z was byłby w stanie mi wyjaśnić łopatologicznie czy te pęcherzyki się w koncu wytwarzają czy nie? I co się z nimi dzieje jesli pacjent nie zostanie poddany leczeniu w komorze hiperbarycznej? Do tej pory rozumiałem ten temat w następujący sposób:
Oddychając ściśniętym przez ciśnienie powietrzem organizm dostaje większą niż zwykle dawkę azotu. Wynurzając się za szybko cząsteczki azotu rozszerzają się i nie mogą zostać rozpuszczone gdyż są za duże i po to wlasnie poddaje sie pacjenta leczeniu w komorze żeby go poddać wysokiemu ciśnieniu aby te pęcherzyki znów się zmniejszyły i aby mogły zostać rozpuszczone... czy moje rozumowanie na ten temat naprawdę jest błędne??
Jeśli tak to bardzo was proszę o powstrzymanie się od śmiechu i próbę wyjaśnienia ;)
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 19-06-2019, 15:51   

Jak masz pęcherzyki (może nie na tyle dużo aby cię to zabiło) ale na tyle dużo że masz objawy - niedowłady, złe samopoczucie, itp. to możesz poddać się rekompresji co po pierwsze zmniejszy promień pęcherzyków po drugie spowoduje, że mogą zmienić się gradienty i one szybko się rozpuszczą.
Jak nie poddasz się rekompresji to po jakimś czasie w sumie te pęcherzyki też zanikną tylko, że jak to trwa dłużej to tam się robią lokalne stany "zapalne" układ odpornościowy otacza je jak ciała obce i ogólnie tworzą się takie gluty.
DCS w warunkach kamienia łupanego leczy się sterydami, i ogólnie po prostu czasem.
Oczywiście takie metody, prowadzić mogą do nieodwracalnych zmian jak to się ładnie pisze.

Generalnie nigdy się nie dowiesz czy miałeś DCSa i jedyne co jest ważne to na drugi raz szybciej do lekarza.
MSC
 
 
4mon 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2019
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-06-2019, 18:08   

Ok dzieki kraken, za wyjasnienie ale czy naprawde jest tak, że nie ma metody zobrazowania tych pęcherzyków? Taka mniej wiecej informacje uzyskalem w KOMH (że nie ma badań mogących ustalic czy jest DCS czy nie). Z informacji i artykułów jakie znalazłem w necie wynika że były lub są prowadzone badania obrazujące pęcherzyki takimi wydane się prostymi metodami jak USG, CT lub ostatecznie rezonans.
Tomcio910, czy mógłbyś się podzielić doświadczeniami w kontaktach z diagnostami z Warszawy?

Ogólnie abstrachując od DCS co sądzicie o profilaktycznym leczeniu w komorach hiperbarycznych? Znalazlem kilka obiektów w Warszawie, które oferują komercyjnie tego typu zabiegi oczywiście jako lek na wszystko (gojenie ran, opóźnienie starzenia komórek :) poprawa koncentracji i pamięci, oczywiscie równiez chorob dekompresyjnych, zatrucia CO2 itd itd). Oczywiście najpierw trzeba przejsc kwalifikacje medyczną zrobic badania typu USG pluc itp.. co sądzicie warto, nie warto? Może ktoś korzystał?
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 20-06-2019, 10:18   

4mon napisał/a:
naprawde jest tak, że nie ma metody zobrazowania tych pęcherzyków? Taka mniej wiecej informacje uzyskalem w KOMH (że nie ma badań mogących ustalic czy jest DCS czy nie)

Jak zwykle sprawa jest złożona.
1. Pewnie są metody wykrycia, czy są pęcherzyki, ale to kosztuje...
2. Stwierdzenie, że masz pęcherzyki nie jest tożsame z tym, że masz DCS. Po każdym nurkowaniu (i nie tylko po nurkowaniu) są w organizmie pęcherzyki gazu. Każdy organizm reaguje inaczej, nawet ten sam organizm w różnych sytuacjach (odwodnienie, stres, wysiłek,...) reaguje inaczej.
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 20-06-2019, 19:52   

Czym innym jest wykrywanie pęcherzyków dopplerem zaraz po nurkowaniu - to jest proste i wykrywa nawet bardzo drobne pęcherzyki w krwi - ponieważ się poruszają ale po takim czasie jak u ciebie w krwi na pewno nie masz poruszających się pęcherzyków.
A wykrycie pęcherzyka czy jego śladu w twoim organizmie po tygodniu przy jednocześnie lekkich objawach (w domyśle mało, drobnych pęcherzyków) jest pewnie niemożliwe - nie jestem pewien czy to jest kwestia kosztów.

Większość DCSów w nurkowaniu sportowym kończy się po leczeniu w komorze wypisaniem ze stwierdzeniem "leczenia na objawy DCSa" a nie DCSa ;)
Po prostu nie jest to pewne i w sumie nie jest też istotne. Mamy objawy - sprężają - a jak to nie był DCS np. ucha wewnętrznego tylko wirusowe zapalenie ucha wewnętrznego to w sumie komora nie zaszkodzi.

Po prostu nigdy się nie dowiesz czy miałeś DCSa

Za to jak miałeś niepokojące objawy to powinieneś zrobić zrobić badanie na PFO.
Bo ci mają PFO nie miewają DCSów ale ci co mieli DCSa bardzo często mają PFO.
A PFO w połączeniu z DCSem jest wskazaniem na zamknięcie PFO
MSC
 
 
gienas 


Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Gru 2013
Posty: 259
Skąd: tamtejszy
Wysłany: 21-06-2019, 13:07   

Abstrahując - latasz? Z każdym startem masz DCS`a...
Po to masz kurs aby poznać podstawy nurkowania i tego się trzymaj.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 25-06-2019, 08:17   

grol napisał/a:
Tak jak pisał kraken, grol, gdybyś miał DCS to po nurkowaniu wykryto by u ciebie dużą liczbę pęcherzyków ale duża liczba pęcherzyków po nurkowaniu niekoniecznie od razu oznacza DCS.
Dodatkowo i ile mnie pamięć nie myli jest jeszcze ciekawiej niż napisał gienas, nawet bez latania możesz mieć pewną pulę pęcherzyków (a może nawet zawsze wszyscy mamy... musiałbym sprawdzić w jakiejś mądrej książce) bo są one wynikiem efektów kawitacyjnych w zastawkach serca (tu nie wiem czy to zawsze, czasem, czy może tylko w przypadku jakichś patologii).

Może faktycznie zrób sobie echo serca w celu sprawdzenia czy nie masz ewidentnego PFO. Badanie nie jest drogie ani bardzo uciążliwe. Niestety oprócz ewidentnych wyników pozytywnych daje też dużo wyników niejednoznacznych.
Znajomy wylądował w szpitalu z objawami neurologicznymi po całkowicie poprawnym nurkowaniu NDL na Koparkach. Tomografie wykazały pęcherzyki gazu w wielu miejscach. Przechodził kilkukrotne leczenie hiperbaryczne. Badania wykazały też PFO :-(

A jeszcze co do objawów które ustąpiły... Objawy DCS mogą ustąpić same albo po podaniu tlenu albo po leczeniu hiperbarycznym albo nie ustąpić i doprowadzić do śmierci. Wszystko zależy gdzie i jakie nastąpiły stany zapalne czy uszkodzenia tkanek. Niestety chyba się nie da zawczasu ustalić z którą wersją mamy do czniania, wiec podajemy tlen i konsultujemy się u lekarza specjalisty.
 
 
JaSBG 

Stopień: VDST/CMAS/TL2
Kraj:
Germany

Dołączył: 21 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Mü
Wysłany: 26-06-2019, 08:10   

Jesli problem sie powtarza, moze (ALE POD ZADNYM POZOREM NIE MUSI) do swiadczyc o "PFO" (Persistierendes Foramen ovale, niestety nie znam definicji po Polsku). Chodzi o niezrosniety otwor w sercu pomiedzy prawym i lewym przedsionkiem. Objawy moga o tym swiadczyc, lekkie DCS nawet jesli profil nurkowania byl ok. Zwlaszcza jesli symptomy sie powtarzaja.

[ Dodano: 26-06-2019, 09:11 ]
Jesli problem sie powtarza, moze (ALE POD ZADNYM POZOREM NIE MUSI) do swiadczyc o "PFO" (Persistierendes Foramen ovale, niestety nie znam definicji po Polsku). Chodzi o niezrosniety otwor w sercu pomiedzy prawym i lewym przedsionkiem. Objawy moga o tym swiadczyc, lekkie DCS nawet jesli profil nurkowania byl ok. Zwlaszcza jesli symptomy sie powtarzaja.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 26-06-2019, 09:22   

PFO - patent foramen ovale - po naszemu to "przetrwalny otwór owalny"
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 26-06-2019, 11:08   

wiecznychlopiec napisał/a:
PFO - patent foramen ovale - po naszemu to "przetrwalny otwór owalny"

Często spotyka się nazwę "przetrwały".
 
 
JaSBG 

Stopień: VDST/CMAS/TL2
Kraj:
Germany

Dołączył: 21 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Mü
Wysłany: 26-06-2019, 11:27   

Jedno jest wazne, forum to nie poradnia lekarska. Idz do lekarza, opowiedz o twoich dolegliwosciach. Lekarz juz powinien wiedziec jak tobie pomoc.

Diagnostyka PFO jest (przynajmniej w Niemczech) dosc droga a samo badanie do najprzyjemniejszych nie nalezy.

Proponowalbym rowniez relaks pod woda zamiast sprintow za instruktorem i przedewszystkim unikanie obciazenia organizmu (sport noszenie ciezkich rzeczy) do okolo 3 godzin po nurkowaniu. Wazne jest rowniez odpowiednie nawodnienie organizmu przed i po nurkowaniu.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 26-06-2019, 12:50   

JaSBG napisał/a:
J

Diagnostyka PFO jest (przynajmniej w Niemczech) dosc droga a samo badanie do najprzyjemniejszych nie nalezy.


w Szczecinie 350 zł koszt badania. Badanie nazywa się "przezprzełykowe echo serca"

Turlogh napisał/a:

Często spotyka się nazwę "przetrwały".


zgadza się, zależy od źródła ;)
 
 
spamer karlett 


Stopień: 5
Kraj:
Poland

Dołączyła: 14 Paź 2021
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-10-2021, 13:46   

Informacje które podajesz są zbyt ubogie.
roolf napisał.
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 15-10-2021, 15:03   

Czyżby smok wrócił jako karlett :uuuu:
 
 
Jacek Wo 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 426
Skąd: tak z grubsza Toruń
Wysłany: 15-10-2021, 21:59   

grol napisał/a:
Czyżby smok wrócił jako karlett :uuuu:

Ta sama pierwsza myśl, a druga że raczej w dwóch postaciach ... bo jeszcze Loggon.
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 17-10-2021, 21:33   

I jeszcze gutven
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed