Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Co nurkowie GUE robia przed nurkowaniem
Autor Wiadomość
slawek290 



Stopień: Lista Wildszte
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lis 2010
Posty: 1959
Skąd: UBeckie metody Panów
Wysłany: 19-02-2012, 18:24   

90 procent moich nurkowań to Zakrzówek i Koparki . Tutaj strata 1 minuty na S-drilla i drugiej na V - drilla wydaje mi się do pominięcia . Robiąc to ćwiczenie na 6 m przy ściance gdzie dno znajduję się na 15- 20 m z całym zespołem możemy dodatkowo ćwiczyć pływalność i obserwację zespołu w czasie wykonywanego ćwiczenia . To wydaje mi się lepszą procedurą do zastosowania na tych akwenach . Aczkolwiek w sytuacji przytoczonej przez Ciebie pewno masz rację .
bann napisał/a:
zwlaszcza jesli pojawi sie jakikolwiek problem (np. splatane weze przy s-drillu) czy ktokolwiek zamarudzi w jakis sposob

Problem splątanych węży występuje chyba najczęściej po dłuższej przerwie lub zaniechaniu tych ćwiczeń wymienionych wyżej podczas każdego nurkowania .

bann napisał/a:
I jeszcze zagadka - dlaczego bubble check jest na koncu?


Pewno dla tego iż kręciliśmy zaworami i w czasie kręcenia któryś może zaczął puszczać powietrze ?
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 19-02-2012, 18:38   

bann napisał/a:
(JAcek i Hubert maja nie odpowiadac)
Dyskryminacja :ping:
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 15-04-2012, 21:31   

Jest jeszcze jedna procedura - wykonywana po nurkowaniu, tzw. debriefing. Zeby ja ulatwic, jakis czas temu uzywano akronimu GUEDIVER, ktory pozniej zniknal (?) z materialow.... pewnie do omowienia nurkowania mozna tez uzyc GUE-EDGE, dla prawdziwych koneserow moze to jednak byc niewystarczajace :-)
Ponizej GUE-DIVER:

G- Goal, cel nurkowania - czy planowany zostal osiagniety
U- Underwater, co powinno zostac poprawione na kolejnych nurkowaniach
E- Examine sequence of events as they happened - odtworzenie krok po kroku przebiegu zdarzen z ostatniego nurkowania
D- Deco, omowienie profilu wynurzenia - czy wynurzenie przebiegalo tak jak zaplanowano
I- Individuals perspective on their performance - indywidualna ocena nurkowania w wykonaniu czlonkow teamu
V- Video, ponowna ocena przebiegu nurkowania na podstawie dostepnego video
E- Enqourage, ocena osiagniec czlonkow teamu i wskazanie rozwiazan istniejacych problemow, pozytywny feedback
R- Repair or modify equipment, zmiany w konfiguracji sprzetowej, majace wyeliminowac potencjalne problemy na nastepnych nurkowaniach
 
 
slawek290 



Stopień: Lista Wildszte
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lis 2010
Posty: 1959
Skąd: UBeckie metody Panów
Wysłany: 16-04-2012, 07:40   

Bartek -Strasznie mi się ten GUE DIVER podoba . Czy PRAWIE JAK GUE może go używac ze swoimi partnerami czy jest to zabronione i zarezerwowane wyłącznie dla prawdziwych nurków GUE ?
Ostatnio zmieniony przez slawek290 16-04-2012, 07:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lozerka 



Kraj:
Poland

Dołączyła: 12 Maj 2011
Posty: 2773
Skąd: jak wyżej
Wysłany: 16-04-2012, 07:44   

a to bez akronimów nie można już omawiać nurkowania ;-) ?
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 16-04-2012, 13:02   

lozerka napisał/a:
a to bez akronimów nie można już omawiać nurkowania ?
Można. Tylko akronimy pomagają usystematyzować i zapamiętać wszystkie istotne elementy omówienia nurkowania, planowania nurkowania czy choćby procedury zanurzenia (START - stosowany nie w GUE a SDI).
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 17-04-2012, 07:55   

slawek napisał/a:
Bartek -Strasznie mi się ten GUE DIVER podoba . Czy PRAWIE JAK GUE może go używac ze swoimi partnerami czy jest to zabronione i zarezerwowane wyłącznie dla prawdziwych nurków GUE ?

to wersja tylko dla prawdziwych afficionado :)
musisz sie zdecydowac - byc albo nie byc...
osobiscie nie uzywam tego skrotu, wole gue-edge na koneic nurkowania

prywate z tego watku wywalilem do hydeparku

lozerka napisał/a:
a to bez akronimów nie można już omawiać nurkowania ;-) ?


jasne ze moza ... pokaz mi tylko organizacje, ktora nie uzywa akronimow ;)
 
 
adriano210 



Stopień: cft,owd,aowd,pzw,pgr
Kraj:
Ireland

Wiek: 42
Dołączył: 23 Lip 2010
Posty: 684
Skąd: dublin
Wysłany: 17-04-2012, 08:09   

zbiórkę na hotel dla instruktora :)

oraz polerowanie lektyki :)

jak na porządną sektę przystało
Ostatnio zmieniony przez adriano210 17-04-2012, 08:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
lozerka 



Kraj:
Poland

Dołączyła: 12 Maj 2011
Posty: 2773
Skąd: jak wyżej
Wysłany: 17-04-2012, 17:55   

bann napisał/a:


jasne ze moza ... pokaz mi tylko organizacje, ktora nie uzywa akronimow ;)


Widzę, że mój leciutki prztyczek był nieco niezrozumiały, Bartek, Hubert - uwaga była nie tyle do akronimu, co do kwestii korzystania z owej "GUOwskiej" procedury przez innych :))

Po prostu wydaje mi się nie tyle guowska, co nurkowa- to po prostu dokładne omówienie nurkowania, a GUE pod siebie opracowało akronim :)

natomiast jesli już o akronimie, to mi się wydaje dość rozbudowany tzn jego przełożenie na pełen język i o tyle, jako akronim widziałabym go mniej przydatnym :)

i oczywiscie, żadna, HUbercie- nie tylko SDI, ale i PADI ma własne akronimy :)
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 17-04-2012, 18:20   

lozerka napisał/a:
nie tylko SDI, ale i PADI ma własne akronimy :)


Jasne. Rozpoczynając od Pay Another Dollar Immediately
 
 
slawek290 



Stopień: Lista Wildszte
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lis 2010
Posty: 1959
Skąd: UBeckie metody Panów
Wysłany: 17-04-2012, 18:44   

bann napisał/a:
to wersja tylko dla prawdziwych afficionado
musisz sie zdecydowac - byc albo nie byc...


Bartek - cieszyc się i grzeszyc lubię długo . GUE interesuję się od prawie początków mojej kariery nurkowej . Po prostu muszę znalesc trochę wolnej Kasy na Fundamenty w wersji Tech . Ponadto do tego kursu chcę przystąpic już całkowicie ogarniętym i wyciągnąc z niego jak najwięcej . Może za jakiś czas uda się także namówic czy przekonac do kursu moich partnerów , ale pierwsze muszą jeszcze trochę rzeczy pocwiczyc . Puki co staram się naśladowac czy wprowadzac do swoich nurkowań elementy czy procedury używane przez GUE i doskonalic swoją technikę .
Trochę " sektowych "nurków znam więc staram się podglądac ich poczynania . Wież mi że mając wolną kasę ani chwili bym się nie zastanawiał nad szkoleniem w GUE .Widziałem nurków GUE i miałem możliwośc nurkowania z nimi i były to najlepsze nurkowania jakie w swojej karierze zrobiłem ( no może za wyjątkiem jednego zakończonego wynurzeniem w pełnej toni na znak instruktora który stwierdził iż jako prowadzący nurkowanie nie trzymam się planu i stanowię zagrożenie dla pozostałych nurków )

Aczkolwiek po tym nurkowaniu zdałem sobie sprawę iż potrafię wychodzic w toni w dużym stresie i jeszcze zachowac prędkośc i robic przystanki .
Bartek naprawdę się ciesze iż mogłem na początku swojej drogi nurkowej miec przyjemnośc poznac nurków GUE : Mistrza Klaudiusza , Radka , Piotra Wojtka i Huberta , który zawsze ma dużo do opowiadania i pokazywania .
Pozdrawiam prawie GUE Sławek .
 
 
arkac123 



Stopień: RD
Kraj:
Poland

Dołączyła: 01 Paź 2009
Posty: 1753
Skąd: Chrzanów
Wysłany: 17-04-2012, 19:34   

slawek290 napisał/a:
Może za jakiś czas uda się także namówic czy przekonac do kursu moich partnerów , ale pierwsze muszą jeszcze trochę rzeczy pocwiczyc .


Nie, nie namówisz. Nawet nie próbuj, jeśli chcesz z nami dalej nurkować. ;)
 
 
beroduar 



Stopień: Były przewodn. :-((
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 52
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 1192
Skąd: UK, Notts
Wysłany: 17-04-2012, 20:33   

slawek290 napisał/a:
( no może za wyjątkiem jednego zakończonego wynurzeniem w pełnej toni na znak instruktora który stwierdził iż jako prowadzący nurkowanie nie trzymam się planu i stanowię zagrożenie dla pozostałych nurków )

Bez żartów?
Naprawdę przerwaliście nurkowanie, bo komuś wydawało się ,że nie trzymasz się swojego planu?
Chyba jako prowadzący sam decydujesz o modyfikacjach swoich planów, zgodnie z zastana pod woda sytuacją.
Inną sprawą jest oszołomienie narkozą czy zatrucie dwutlenkiem - wtedy nurkowanie MUSI być przerwane.
Możesz napisać coś więcej na ten temat? Ja nie kojarzę GUE z zachowaniami paranoicznymi - ale może powinienem?
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 17-04-2012, 20:37   

Cytat:
Jasne. Rozpoczynając od Pay Another Dollar Immediately


Mnie na różnych naklejkach, w dowcipach i w necie udało się pozbierać więcej.
Muszę sobie taką koszulkę zrobić będzie naprawdę międzyorganizacyjna
Każda jest zebrana ale do całości zbioru roszczę sobie prawa "autorskie"
Maciek "Szczęściarz" Curzydło

COMPLETELY MACHO AND STUPID
GLOBAL UNDERWATER EPISCOPATE
INTERNET AND THEORETICAL DIVERS
PAY AND DIE
THE DECOMPRESSION ILLNESS
DOING IT WRONG
 
 
pmk 



Stopień: Mud Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 833
Skąd: Józefów
Wysłany: 17-04-2012, 21:25   

Maciek dopisz sobie jeszcze
dwa podobne:

Stupid Diving Instructors
Stupid Scuba Instructors

ale i tak PADI jak to PADI pod względem popularności jest #1
 
 
 
slawek290 



Stopień: Lista Wildszte
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lis 2010
Posty: 1959
Skąd: UBeckie metody Panów
Wysłany: 18-04-2012, 08:08   

beroduar napisał/a:
Naprawdę przerwaliście nurkowanie, bo komuś wydawało się ,że nie trzymasz się swojego planu?


Zespół planuje nurkowanie razem i razem to nurkowanie wykonuje zgodnie z PLANEM .

To było moje pierwsze nurkowanie po miesięcznej przerwie .

1) Nurek wchodzę do wody i przy sprawdzeniu bąbli wychodzi że mam wyciek na złącze inflatora którego nie da się usunąc .
Zespół nie dopuszcza mnie do nurkowania nakazuje wyjazd do Krakena i zakup węza . Do wody wchodzą 3 osoby niestety be zemnie .

2) Nurek plan założony - zespół 3 osoby ja prowadzę ( instruktor przygląda się z boku ) formacja trójkąt . Głębokośc 20 m sciana z lewej . Wchodząc do wody okazuje się iż po scianie lecą drobiny mułu i widocznosc spada miejscami do 1 - 2 m góra .

Na nurkowaniu zmieniam głębokośc od 18 - 22,5 . Znaczenie wyprzedzam 2 pozostałych członków zespołu ( albo oni k.... za wolno albo ja za szybko ) . Przy tak ograniczonej widoczności oddalam się od sciany bo za scianę biorę kupkę kamieni która prowadzi w kierunku sodka akwenu i biegnie na głębokości 22 m .

Było to nasze pierwsze nurkowanie w formacji 3 osobowej i jak pomyślec na spokojnie dobrze iż zostało przerwane . Nie powinienem w tym dniu prowadzic , bo nie byłem na siłach .

Nie był to nurek kursowy . To było nurkowanie towarzyskie gdzie postanowiliśmy , korzystając z obecności instruktora na akwenie przecwiczyc coś nowego .

Myślę iż dobrze zrobił że przerwał . Wróciliśmy na 5 metrów na platformę powiczyc .

Może ktoś z GUE napisze jakie odstępstwa w planie są dopuszczalne i co się robi w przypadku zmiany planu .
Ostatnio zmieniony przez slawek290 18-04-2012, 08:16, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 18-04-2012, 10:18   

slawek290 napisał/a:
Może ktoś z GUE napisze jakie odstępstwa w planie są dopuszczalne i co się robi w przypadku zmiany planu .

Nie odniosę się do odstępstw od planu, bo nie wiem jakie GUE dopuszcza. Natomiast co do samego nurkowania:
Nurek 1) Oby więcej nurków miało tak zdrowe i asertywne podejście
Nurek 2) Nie sądzę, że nurkowanie zostało przerwane ze względu na zmianę planu. Też bym je przerwał, bo z Twojego opisu wynika, że kompletnie nie radziliście sobie z ograniczoną widocznością. Utrzymanie kontaktu z zespołem ćwiczy się w dobrej widoczności a wynikłe z tych ćwiczęń zachowania w faktycznej sytuacji, są tylko wisienką na torcie. Prawidłowa reakcja na dynamicznie zmieniającą się sytuacją, nie jest złamaniem planu. Ale trzeba to umieć.
 
 
pomorzanka 


Stopień: wakacyjnorekreacyjny
Kraj:
Poland

Dołączyła: 02 Paź 2010
Posty: 887
Skąd: może być z Pucka :)
Wysłany: 18-04-2012, 11:41   

slawek290 napisał/a:
1) Nurek wchodzę do wody i przy sprawdzeniu bąbli wychodzi że mam wyciek na złącze inflatora którego nie da się usunąc .
Zespół nie dopuszcza mnie do nurkowania nakazuje wyjazd do Krakena i zakup węza . Do wody wchodzą 3 osoby niestety be zemnie .

raz, całkiem niedawno, chyba w styczniu, jechaliśmy kilkadziesiąt kilometrów, żeby zanurkować na Wdzydach. Na miejscu okazało się, że w "moim" suchym nawalił zawór dodawczy - cały czas pompował. Odłączyłam wężyk i zrobiłam płytkiego nurka - tak maks do 7 - 8 metrów, czyli dokąd mnie suchar za bardzo nie zalaminował. Powtórzyłabym to :-)
ps. ja oczywiście nie z GUE :-)
Ostatnio zmieniony przez pomorzanka 18-04-2012, 11:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
stefanis 



Stopień: sidemount diver
Kraj:
Poland

Wiek: 42
Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 421
Skąd: Łęczna
Wysłany: 18-04-2012, 12:05   

pomorzanka napisał/a:
slawek290 napisał/a:
1) Nurek wchodzę do wody i przy sprawdzeniu bąbli wychodzi że mam wyciek na złącze inflatora którego nie da się usunąc .
Zespół nie dopuszcza mnie do nurkowania nakazuje wyjazd do Krakena i zakup węza . Do wody wchodzą 3 osoby niestety be zemnie .

raz, całkiem niedawno, chyba w styczniu, jechaliśmy kilkadziesiąt kilometrów, żeby zanurkować na Wdzydach. Na miejscu okazało się, że w "moim" suchym nawalił zawór dodawczy - cały czas pompował. Odłączyłam wężyk i zrobiłam płytkiego nurka - tak maks do 7 - 8 metrów, czyli dokąd mnie suchar za bardzo nie zalaminował. Powtórzyłabym to :-)
ps. ja oczywiście nie z GUE :-)


ja zrobilbym tak samo jak ty mi sie kaurat przydarzylo z zalana rekawica na poczatku nurka
ps.pomarzanko moze sie orientujesz jaka temp ma teraz baltyk sorki ze to akurat nie na temat
 
 
pomorzanka 


Stopień: wakacyjnorekreacyjny
Kraj:
Poland

Dołączyła: 02 Paź 2010
Posty: 887
Skąd: może być z Pucka :)
Wysłany: 18-04-2012, 12:42   

stefanis napisał/a:
ps.pomarzanko moze sie orientujesz jaka temp ma teraz baltyk sorki ze to akurat nie na temat

w sobotę na Malutkiej i Delfinie było 5 stopni i świetna wizurka :-) pisałam w dziale wrakowym ;-) Wizurka może zmienić się, ale zimniej już tej wiosny nie będzie ;-)
:papa:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed