Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Trimix a ilość Helu i azotu
Autor Wiadomość
pomorzanka 


Stopień: wakacyjnorekreacyjny
Kraj:
Poland

Dołączyła: 02 Paź 2010
Posty: 887
Skąd: może być z Pucka :)
Wysłany: 26-04-2016, 23:18   

Scaner napisał/a:
wiedza Anarchisty (...) mnie ona do nurkowania nie jest potrzebna. Nurkowanie to extremalnie prosta forma rekreacji nawet w wersji tech.
Co innego gdybym zamierzał konstruować sprzęt nurkowy lub leczyć nurków ale na szczęście żyję z czego innego a nurkowanie służy mi do wywoływania uśmiechu i dobrego samopoczucia.

:beer3:
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 27-04-2016, 06:48   

WS5 napisał/a:
Jako dane wejsciowe dostaje funkcje glebokosci od czasu, na wyjsciu ma podac sufit dekompresyjny od czasu. To wszystko.
Dwa może rok, lata temu wpisałem taki wzorek na FN jest prosty.
WS5 napisał/a:
Dwa profile nurkowania rozniace sie "nieznacznie" (np. glebokosc +-1cm, czas +-1sek), a wyliczony wg algorytmu sufit mamy ewidentnie rozny w jakims czasie+ oczywiscie konkretny model (16 tkanek)
W innym temacie coś takiego zrobię, chodzi o wskazanie że przy pewnych warunkach, 2 tkanki kontrolują koniec dekompresji.
Ponieważ przeliczenie wprost jest długie i żmudne, to nie pali mi się do niego. Jeszcze drobiazg mówimy o funkcji ograniczenia maksymalnej prężności w tkankach.
Ostatnio "mi)_g" dryfuje w kierunku głębokości sufitu, zmienia temat. Robi też grube błędy w innych fragmentach wiedzy o modelu dekompresji, szopka potrwa.

pozdrawiam rc

[ Dodano: 27-04-2016, 08:09 ]
anarchista napisał/a:

WS5 napisał/a:

Jako dane wejsciowe dostaje funkcje glebokosci od czasu, na wyjsciu ma podac sufit dekompresyjny od czasu. To wszystko.

Dwa może rok, lata temu wpisałem taki wzorek na FN jest prosty.


Motti napisał/a:
Wysłany: 17-07-2014, 07:54 Głębokośc sufitu dekompresyjnego to hs = sup(hi=[Pi(t)-ai]/bi) gdzie Pi(t) prężnośc' w i-tej tkance i=1, 2, .... 16 w ZH-L16, ai to Moi z konserwatyzmem, bi to dMi z konserwatyzmem.
Proste i znane.
Dopisałem numer tkanki do dM

to wzorek "mi_g"
mi_g napisał/a:
Wysłany: 24-04-2016, 15:44 Jeśli teraz dowolnej chwili t weźmiesz wartości nasycenia każdej z tkanek na tym wykresie wykresie i wsadzisz do wzoru Pamb,tol = (Pt-a)*b otrzymasz 16 wyników z których przynajmniej jeden będzie najmniejszy i to właśnie będzie ta tkanka która w tym momencie kontrolną.
Tak przy okazji ponieważ wzór na sufit:
Pamb,tol = (Pt-a)*b
Jak widać określam również regułę wyboru.

pozdrawiam rc

[ Dodano: 27-04-2016, 11:22 ]
http://forum-nuras.com/viewtopic.php?t=37298

http://forum-nuras.com/viewtopic.php?t=39407

To tematy w których liczę głębokości sufitu, w zależności od prędkości wynurzania.

mi_g napisał/a:
Może wiec skoro dowieść swych tez nie potrafisz a liczenie ze zrozumieniem ci nie wychodzi, bo wrzucasz sobie cyferki ze wzorów bez ładu i składu, to zajmiesz się czymś mniej obciążającym intelektualnie...
Biedaczek "mi_g" nie zrozumiał, choć pisał w temacie.
mi_g napisał/a:
To jest dowód? Chyba żartujesz. Wrzuciłeś jaką tabelę i twierdzisz że zerowe czasy wynikają z nieciągłości. A może z czegoś innego np z tego że tabela jak to tabela jest zestawem dyskretnych wartości i jeśli coś się rozegra krócej niż zakładany krok to wychodzą dziury.
To tabele dekompresyjne helioksowe, stosowane przez U.S. Navy.
Gdybyś przeczytał oznaczenia to byś wiedział. Gdybyś znał tą pozycję literatury i kilka innych to można by rozmawiać. Teraz możesz głupkowatej argumentacji używać.

pozdrawiam rc
 
 
HX 

Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Gru 2012
Posty: 122
Skąd: Kraków
Wysłany: 22-06-2016, 15:41   

anarchista napisał/a:

HX napisał/a:
pewnie uda mi się porównać różnicę w czasach poprzednich profili deko i toksyczności po nurach.
Będzie różnica w toksyczności i niewielka w czasie. Bez uwzględnienia skurczu tętnic, czas wychodzi dokładnie taki sam.


Ponieważ nie nurałem porządnie od 2 tygodni, to teraz zanuram w starym temacie w sieci ;)

Robiłem ostatni kilka razy, zgodnie z tym co promujesz last deko na 3m. Szczerze to nie odczułem żadnego pozytywnego wpływu na organizm. Wszystko odbyło się na RGBM'ie, bo nie chciało mi się wisieć dłużej na runtime. Pomijając mniejszą ilości procentów na kompie, w miejscu gdzie pokazuje mi toksyczność płucną i mózgową, nie było pozytywnych efektów. Ponownie bardziej jednak skłaniam się do przewalania parcjalu i wiszenia na minimum 1,6. Zazwyczaj po takiej akcji bardzo dobrze się czuję i wychodzę bez zbytniego zmęczenia z nurka.

Ok a teraz do konkretów, mam do Ciebie dwa pytania:

1. Jaki według Ciebie wpływ medyczny może mieć znaczne przekraczanie toksyczności (pomijam oczywiście te o których uczymy się na kursach)? Nie chodzi o to że powoduje wazokonstrykcję i wpływa na odsycanie tkanek ale np. teorię wolnych rodników itp. o których czasami się słyszy.

2. Napisałeś że : zmiana parcjalu dla dekompresji "bez uwzględnienia skurczu tętnic, czas wychodzi dokładnie taki sam." Czy w takim razie uważasz że programy liczące deko, uwzględniają zawężenie się tętnic i doliczają odpowiednie przedłużenie przystanku ? Nie bardzo rozumiem twoją wypowiedz.


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez HX 22-06-2016, 15:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 25-06-2016, 07:27   

HX napisał/a:
1. Jaki według Ciebie wpływ medyczny może mieć znaczne przekraczanie toksyczności (pomijam oczywiście te o których uczymy się na kursach)? Nie chodzi o to że powoduje wazokonstrykcję i wpływa na odsycanie tkanek ale np. teorię wolnych rodników itp. o których czasami się słyszy.
Wysokie ppO2 powodują fragmentację DNA, czy słyszałeś o tym na kursach ? jest w "Zarys medycyny hiperbarycznej" dla uspokojenia, działają też systemy naprawcze. Dużo więcej jest w tej publikacji, polecam.
HX napisał/a:
2. Napisałeś że : zmiana parcjalu dla dekompresji "bez uwzględnienia skurczu tętnic, czas wychodzi dokładnie taki sam." Czy w takim razie uważasz że programy liczące deko, uwzględniają zawężenie się tętnic i doliczają odpowiednie przedłużenie przystanku ? Nie bardzo rozumiem twoją wypowiedz.
Jeżeli osiągnąłeś prężność w tkance po poprzednich etapach dekompresji, to dla dekompresji tlenowej równanie odsycania przyjmuje uproszczoną formę. W niej musisz odczekać określony czas, jak jego rozłożysz nie wpływa na to że suma musi się równać temu czasowi. Skurcz nie jest uwzględniony w większości programów. Wiadomo o tym problemie od dawna, że równania nie są spełnione. np "Podstawy Tlenoterapii Hiperbarycznej" z 1977r.

Nieliczne to czynią. Czytane z rękopisu książki podsumowującej badania nad dekompresją trymiksową dla aparatu CRABE, Ryszarda Kłosa. Program ABYSS ma 3 podejścia do dekompresji ABYSS 150, Prężności są zwiększone o 50 % a czasy połowicznego odsycania o 150%. Poziom 120 prężności zwiększone 25 %, czasy połowicznego odsycania o 120%. Poziom 100 jest najmniej konserwatywny oparty o 30 tkanek nieznacznie interpolowane w stosunku do ZH-L12 z 1983r. Ostatni poziom był zbliżony do wybranego dla wojskowych nurkowań.

pozdrawiam rc

[ Dodano: 25-06-2016, 23:10 ]
Tak wygląda wzorek na prężność tkanki w funkcji czasu i zależności od ciśnienia inertu w czynniku oddechowym.

iP(t) = Pi + (iPo - Pi)0,5^t/Ti

iP(t) prężność inertu w i-tej tkance w funkcji czasu.
Pi ciśnienie inertu w czynniku oddechowym.
iPo prężność w chwili t=0 w i-tej tkance, tylko na samym początku po długiej przerwie to te same wartości dla wszystkich tkanek.
0,5 to inna reprezentacja 2^-1.
Ti czas połowicznego odsycania i-tej tkanki.

Jak oddychamy tlenem to Pi = 0

iP(t) = 0 + (iPo - 0)0,5^t/Ti

iP(t) =iPo0,5^t/Ti

iPo prężność w tkance przy wejściu na przystanek 6m.
iP(t) to przyrównujemy do Mo z nałożonym konserwatyzmem i obliczamy czas. Czy odbębnimy na 6 m na tlenie czy na 6 i 3 m. To nadal musimy odczekać ten sam czas.

pozdrawiam rc
 
 
HX 

Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Gru 2012
Posty: 122
Skąd: Kraków
Wysłany: 27-06-2016, 13:20   

anarchista napisał/a:
Wysokie ppO2 powodują fragmentację DNA, czy słyszałeś o tym na kursach ?


Nie, a może po prostu nie przyswoiłem. Na kursach które preferuję czyli w czasie wyjazdu, zazwyczaj są ciekawsze zajęcia niż dogłębne analizowanie wszystkich teoretycznych aspektów dekompresji i dlatego douczam się w domu. Jako ciekawsze zajęcia mam na myśli więcej czasu w wodzie i na ćwiczeniach praktycznych.

anarchista napisał/a:

jest w "Zarys medycyny hiperbarycznej" dla uspokojenia, działają też systemy naprawcze. Dużo więcej jest w tej publikacji, polecam.


Ło.. matko i córko .. chyba jednak będę musiał jednak tam zajrzeć. Czy znasz może jakieś nowsze opracowania na ten konkretny temat?

anarchista napisał/a:

Czy odbębnimy na 6 m na tlenie czy na 6 i 3 m. To nadal musimy odczekać ten sam czas.

Dzięki za przypomnienie, wzorek unaocznił że do 10m i tak wyjdzie tyle samo. Przekazywali na kursach ale jak pisałem posta to jakoś wyleciało. ;)

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz.
Ostatnio zmieniony przez HX 27-06-2016, 13:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 27-06-2016, 21:33   

HX napisał/a:
Czy znasz może jakieś nowsze opracowania na ten konkretny temat?
"Zarys medycyny hiperbarycznej" wydanie II 2007r. Nie ma nic nowszego po polsku, z działki medycznej. Pogrnicze to "Możliwości Doboru Dekompresji dla Aparatu nurkowego AMPHORA" 2012r i "Możliwości Doboru Dekompresji dla Aparatu nurkowego CRABE" 2011r Ryszard Kłos.

pozdrawiam rc
 
 
SPQ 

Stopień: Turbo Diesel
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 35
Skąd: Poland
Wysłany: 12-10-2016, 03:28   

Hmmm. Pytanie było kogoś, kto chce zaliczyć 100 i pyta o najprostszy sposób. Oczywiście wywiązała się dyskusja.Ilość gazów (4 czy 5), teoretyka co do dekompresji, itd., itp. Wręcz szkolenie jakby 150 chciał zrobić. Sprawa jest prosta. Gość chce w pierwszej kolejności zrobić windę, a do tego wystarczą mu 3 gazy. Trimix 12/52 i nitroksy 32 i 75. Po co gmatwać?
Ostatnio zmieniony przez SPQ 12-10-2016, 03:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
norbertkoziar 


Stopień: *** CMAS
Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 118
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13-10-2016, 20:32   

SPQ napisał/a:
Hmmm. Pytanie było kogoś, kto chce zaliczyć 100 i pyta o najprostszy sposób. Oczywiście wywiązała się dyskusja.Ilość gazów (4 czy 5), teoretyka co do dekompresji, itd., itp. Wręcz szkolenie jakby 150 chciał zrobić. Sprawa jest prosta. Gość chce w pierwszej kolejności zrobić windę, a do tego wystarczą mu 3 gazy. Trimix 12/52 i nitroksy 32 i 75. Po co gmatwać?

przy zmianie gazu z denneo na deko z 36% azotu na 68% azotu masz kontrdyfuzję na zamówienie (skok 1.89 grubo :)
 
 
SPQ 

Stopień: Turbo Diesel
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 35
Skąd: Poland
Wysłany: 16-10-2016, 23:19   

Problem polega na tym, gdzie ten pan chce tę 100 zrobić? W Polsce czy lajtowo w Egipcie. Zgodzę się na trymix z mniejszą zawartością azotu, jeśli chce to zrobić na Hańczy, bo i temperatura, jak i brak światła spotęgują narkozę. Tutaj też przyda się travel. Co do Egiptu, te 3 gazy wystarczą. 32 na travel, winda na dennym. Azot jest obliczony na 40m., co wystarczy przy ciepłej wodzie i dobrej widoczności. Do 40 metra na 32, dalej na trymixie. Powrót podobnie. Od 40 do 12 na 32, potem na 75.
Robiłem, to wiem. Teoria mnie mało interesuje. 2 godz. maksymalnie.
Ostatnio zmieniony przez SPQ 16-10-2016, 23:39, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
norbertkoziar 


Stopień: *** CMAS
Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 118
Skąd: Wrocław
Wysłany: 17-10-2016, 17:54   

SPQ napisał/a:
Problem polega na tym, gdzie ten pan chce tę 100 zrobić? W Polsce czy lajtowo w Egipcie. Zgodzę się na trymix z mniejszą zawartością azotu, jeśli chce to zrobić na Hańczy, bo i temperatura, jak i brak światła spotęgują narkozę. Tutaj też przyda się travel. Co do Egiptu, te 3 gazy wystarczą. 32 na travel, winda na dennym. Azot jest obliczony na 40m., co wystarczy przy ciepłej wodzie i dobrej widoczności. Do 40 metra na 32, dalej na trymixie. Powrót podobnie. Od 40 do 12 na 32, potem na 75.
Robiłem, to wiem. Teoria mnie mało interesuje. 2 godz. maksymalnie.

Egipt to stan umysłu, rozumiem, ale nawet tam setki nie nazwał byl lajtową.
Fizyka działa tak samo w koło równika jak na północy, czy w każdym innym miejscu.
Idąc tym tropem: Gdyby mieć 200 metrową szklaną rurę o średnicy 1 metra i asystę rodziny, blizkich, znajomych i powiedmy lekarza asystujących i wspierających nas. Temperatura 28 stopni, pełen kontakt wzrokowy. I co? Możemy lajtowo palnąć nureczka?
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 18-10-2016, 08:07   

norbertkoziar napisał/a:
Fizyka działa tak samo w koło równika jak na północy, czy w każdym innym miejscu.
Człowiek to fizjologia, stan umysłu wpływa na fizjologię, w drugą stronę również. W zimnych ciemnych warunkach łatwiej o problemy. Dlatego w komorach mamy wyższe ppO2 niż w nurkowaniu, bo było za dużo problemów z zatruciem tlenem.
norbertkoziar napisał/a:
przy zmianie gazu z denneo na deko z 36% azotu na 68% azotu masz kontrdyfuzję na zamówienie (skok 1.89 grubo
Od dawna znanym rozwiązaniem jest stosowanie CCR, w którym zmiany składu czynnika oddechowego następują gładko.

pozdrawiam rc
 
 
krzkus 

Stopień: 121
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 210
Skąd: Katowice
Wysłany: 20-10-2016, 17:55   

SPQ napisał/a:
, bo i temperatura, jak i brak światła spotęgują narkozę.

Z tym się nie zgadzam, na bazie moich doświadczeń z różnymi ludźmi, po pierwsze zimna woda orzeźwia, po drugie raczej głeboko się jest na poczatku nurkowania, jeśli ktoś już wtedy odczuwa zimno, to współczuję na deco, po wtóre brak światła i słaba wizura powodują, że nie notuje się ewentualnych problemów ze wzrokiem, łatwiej je zaobserwować w przejrzystej wodzie i wtedy łatwiej można się przejąć narkozą.
 
 
stegano 


Stopień: TMX
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 48
Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 452
Skąd: Surrey
Wysłany: 20-10-2016, 18:03   

krzkus, Większych bzdur nie słyszałem...
 
 
ziemia 


Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączyła: 29 Paź 2009
Posty: 445
Skąd: Lublin
Wysłany: 20-10-2016, 19:09   

Ja też...
 
 
bell23 



Stopień: AOWD, EAN, Full Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 05 Wrz 2006
Posty: 266
Skąd: Szczecin
Wysłany: 20-10-2016, 19:42   

[/quote]
zimna woda orzeźwia[/quote]
sorry za offtop....
nurkuj w piance będziesz zawsze rześki , szczególnie w Posce pod termokliną :)
 
 
krzkus 

Stopień: 121
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 210
Skąd: Katowice
Wysłany: 20-10-2016, 20:00   

stegano napisał/a:
Większych bzdur nie słyszałem...

Tyle, że ja nie piszę tego co słyszałem..., może masz jakieś swoje doświadczenie w tej kwesti, czy wiesz tylko tyle, co słyszałeś ... ?
Ostatnio zmieniony przez krzkus 20-10-2016, 20:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 20-10-2016, 20:17   

Krzykus, tak się składa, że wszystkie osoby, które ci to powiedziały wiedzą coś o nurkowaniu w ciemnych, zimnych miejscach i w dodatku głęboko. Ja mogę się pod tym też podpisać.

Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
 
krzkus 

Stopień: 121
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 210
Skąd: Katowice
Wysłany: 20-10-2016, 20:35   

md1974 napisał/a:
Krzykus, tak się składa, że wszystkie osoby, które ci to powiedziały wiedzą coś o nurkowaniu w ciemnych, zimnych miejscach i w dodatku głęboko. Ja mogę się pod tym też podpisać.

Pozdrawiam,
Mariusz

No to super, cięszę sie,
Byli chociaż na 120 metrach w ciemnej zimnej wodzie? Ja byłem 3 tygodnie temu, mam też, sporo własnych i nie tylko doświadczeń w głębokim nurkowaniu np na gazie 14/40 w Chorwacji i w Attersee, takie mam wnioski. 85 metrów w Chorwacji odpowiada 100 w ciemnym zimnym Attersee, temat dotyczy doboru trimixu,a dokładniej tytuł tematu.
A piszę to dlatego, że jestem przekonany że nie tylko mnie to dotyczy, widziałem narkozę u nurka na normoxiku 19/35 na 50 metrach, w ciepłej wodzie o wizurze kryształ, ten sam był wczesniej w ciemnej zimnej 20 metrów głebiej na takim samym gazie, bez objawów narkozy.
Ostatnio zmieniony przez krzkus 20-10-2016, 20:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 20-10-2016, 21:47   

krzkus napisał/a:
85 metrów w Chorwacji odpowiada 100 w ciemnym zimnym Attersee,
467 m n.p.m.
Przypomnij dlaczego zrezygnowano z dekompresji tlenowej, głębiej w zimnych wodach ?
krzkus napisał/a:
widziałem narkozę u nurka na normoxiku 19/35 na 50 metrach
Jesteś pewien że jemu hel domieszali, osobiście zmierzyłeś ?

pozdrawiam rc
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 20-10-2016, 22:09   

anarchista napisał/a:
Jesteś pewien że jemu hel domieszali, osobiście zmierzyłeś ?

Też chętnie poznam odpowiedź na to pytanie :)

Krzykus, Ty i twój kolega jesteście zatem wyjątkowi. Często mówi się, że wyjątki potwierdzają regułę. Tak się składa, że wszyscy których znam mają dokładnie odwrotne doświadczenia z tym związane. Nawet pewne organizacje certyfikujące nurków do głębokich nurkowań powietrznych (tak, pamiętam, że to temat o doborze trymixu) kursy na najwyższe zakresy głębokości realizują tylko w ciepłych, jasnych wodach. Ciekawe dlaczego?

Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed