Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: DarekS
27-06-2021, 13:49
Rejestracja butli CE - czy to obowiązek ?
Autor Wiadomość
kosmap 


Stopień: AOWI
Kraj:
Poland

Dołączył: 06 Kwi 2005
Posty: 35
Skąd: Pszów
Wysłany: 10-02-2021, 12:56   Rejestracja butli CE - czy to obowiązek ?

Witam.
Firma FHU Optimal-BIS zgodnie z § 1 ust. 1 lit. e rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu jako pierwsza w Polsce oferuje butle oddechowe ze znakiem CE z gotowym zgłoszeniem w UDT w atrakcyjnej cenie.
Butle są zaopatrzone w zieloną naklejkę i stosowną dokumentację z UDT która potwierdza możliwość użytkowania butli produkcji Vitkovice Cylinders a.s przez okres 10 lat od daty produkcji butli.
Oszczędza to czas i znaczne ilości pieniędzy z tytułu braku konieczności dokonywania legalizacji co 2 lata przez pierwsze 10 lat od produkcji butli.

Takie zgłoszenie w myśl w/w ustawy jest obowiązkowe dla wszystkich nowych butli ze znakiem CE przed rozpoczęciem użytkowania, i w przypadku jego braku może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi zwłaszcza dla Centrów Nurkowych i instruktorów nurkowania oraz wypożyczalni sprzętu.

Planowane jest zorganizowanie serii pogadanek na ten i inne tematy związane z bezpiecznym użytkowaniem przenośnych zbiorników ciśnieniowych, znakowaniem butli, legalizacją itp.
O terminie pierwszego takiego spotkania z planowanego cyklu telekonferencji na pewno znajdzie się informacja na łamach Forum NURAS.

Fragment komentarza do w/w rozporządzenia Rady Ministrów zawarty na stronach www.udt.gov.pl

Badania odbiorcze

Butle w aparatach oddechowych i zbiorniki gaśnic oraz zbiorniki przenośne w urządzeniach specjalnych lub będące urządzeniem specjalnym, oznakowane CE objęte formą dozoru technicznego pełnego mogą być eksploatowane po uzyskaniu decyzji zezwalającej na eksploatację, zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o dozorze technicznym. W tym celu, ww. zbiorniki powinny być zgłoszone we właściwym terenowo Oddziale UDT wraz z dokumentacją (deklaracją zgodności w rozumieniu dyrektywy 2014/68/UE oraz instrukcją jej eksploatacji). UDT jako organ dozoru technicznego nie przeprowadza badań i sprawdzeń, które zostały już wykonane u wytwórcy w ramach kompleksowej oceny zgodności ww. zbiornika posiadającego oznakowanie CE. Natomiast, UDT wykonuje niezbędne czynności wynikające z art. 14 ust. 2 ww. ustawy o dozorze technicznym.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule TUTAJ:
http://butle-nurkowe.pl/o...cji%20butli.pdf

Pozdrawiam Wszystkich.
 
 
 
angelares 

Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Paź 2016
Posty: 139
Skąd: z Bydgoszczu
Wysłany: 10-02-2021, 17:53   

To musisz wiedzieć, że butle mogą mieć różne cechy m.in. Pi. CE nie jest jedyną cechą dopuszczającą do obrotu na terenie RP.

[ Dodano: 10-02-2021, 17:59 ]
Widzę, że na owej stronie którą reklamujesz macie też stalówki z Pi. Wszystkie nurkowe to vitkowice czy ecs tez macie?
 
 
kosmap 


Stopień: AOWI
Kraj:
Poland

Dołączył: 06 Kwi 2005
Posty: 35
Skąd: Pszów
Wysłany: 11-02-2021, 09:08   

Witam.
Temat dotyczy butli ze znakiem CE a nie PI czy epsilon i żadnych innych.
Każde z tych oznaczeń dotyczy innego typu butli. My rozważamy o butlach które obejmuje w/w rozporządzenie za wyjątkiem butli do gaśnic - czyli butli do oddychania.
Jeśli chodzi o inne butle stalowe czy kompozytowe wystarczy wejść na stronę FHU Optimal-BIS i zapoznać się z ich ofertą, lub do nich napisać.
Pozdrawiam

[ Dodano: 11-02-2021, 09:30 ]
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi zgłoszenia butli ze znakiem CE informuję, że niedługo powinien się ukazać obszerny artykuł na ten temat.
Wstępnie informuję skąd potrzeba zgłaszania butli ze znakiem CE – ano stąd iż butle ze znakiem CE wytwarzane są w oparciu o Dyrektywę 2014/68/UE, która dotyczy tylko fazy projektowania i wytwarzania butli, ale nie ich eksploatacji i transportu, w odróżnieniu od butli ze znakiem Π (Pi) wytwarzanych zgodnie z Dyrektywą 2010/35/WE, która dotyczy zarówno procesu projektowania, wytwarzania jak i eksploatacji i transportu zbiorników ciśnieniowych (wytyczne transportowe zgodne z ADR).
Pozdrawiam
 
 
 
dr_abol 

Stopień: jest
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 26 Sie 2018
Posty: 16
Skąd: Ziemia
Wysłany: 24-03-2021, 16:19   Re: Rejestracja butli CE - czy to obowiązek ?

kosmap napisał/a:

Butle są zaopatrzone w zieloną naklejkę i stosowną dokumentację z UDT która potwierdza możliwość użytkowania butli produkcji Vitkovice Cylinders a.s przez okres 10 lat od daty produkcji butli.
Oszczędza to czas i znaczne ilości pieniędzy z tytułu braku konieczności dokonywania legalizacji co 2 lata przez pierwsze 10 lat od produkcji butli.

Kupowałem butle w Optimal-Bis niecały rok temu i nie dostałem ich z naklejkami
 
 
kosmap 


Stopień: AOWI
Kraj:
Poland

Dołączył: 06 Kwi 2005
Posty: 35
Skąd: Pszów
Wysłany: 26-03-2021, 14:53   

Witam.
A 2 lata temu nie było pandemii :-) To oczywiście żart nawiązujący do tego że firma FHU Optimal-BIS wprowadziła jako pierwsza w Polsce tą usługę w standardzie od tego roku kolego.
Okresowo będzie ogłaszać terminy rejestracji dla osób które zakupiły butle wcześniej, a rejestracje używanych butli z ważnym jeszcze atestem fabrycznym na okres powyżej 2 lat będą przeprowadzane na magazynie firmy w Rydułtowach ul. Traugutta 295. Jeżeli po ogłoszeniu na Facebooku takiej informacji do 10 dni zbierz się dostateczna ilość butli to potwierdzą termin i wystarczy wysłać takie butle i odeślą z gotową rejestracją. Koszty ewentualnych wysyłek po stronie zainteresowanych.
Zawsze można to też zrobić samemu - procedura wyjaśniona w informacji na stronie:
http://butle-nurkowe.pl/o...0informacje.pdf

Pozdrawiam
 
 
 
dr_abol 

Stopień: jest
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 26 Sie 2018
Posty: 16
Skąd: Ziemia
Wysłany: 27-05-2021, 11:21   

Zapoznałem się z procedurą.
Zapoznałem się też ze wszystkimi dokumentami na stronie optimal-bis*
Podejmuję rękawicę i w piątek składam papiery w UDT w Krakowie. Jestem też już umówiony z inspektorem na termin.
Zobaczymy co z tego wyjdzie.

*wg odpowiedzi które optimal-bis dostał od UDT Gliwice inspektor ma prawo skrócić okres z instrukcji do innego okresu (patrz - 2 lata) jeżeli ma zastrzeżenia co do jakości, a moje butle są z 19/01 i noszą ślady użytkowania.
 
 
kosmap 


Stopień: AOWI
Kraj:
Poland

Dołączył: 06 Kwi 2005
Posty: 35
Skąd: Pszów
Wysłany: 27-05-2021, 12:41   Rejestracja butli

Witam.
Optimal-BIS rejestruje butle masowo i bez najmniejszego problemu nawet używane jak trzeba. OPTIMAL NIE DOSTAŁ O ILE MI WIADOMO ŻADNEGO PISMA ŻE INSPEKTOR MOŻE OGRANICZYĆ OKRES 10 LAT - chodzi o fakt że jak butla jest już uzywana np. 3 lata od daty produkcji chociaż nie powinna być bez rejestracji, to dostanie się rejestrację na pozostałe 7 lat. Chyba że w tym czasie ktoś ją spawał albo zmiażdzył :-)
Polecam zapoznanie się od strony praktycznej z tymi tematami pod linkiem:
http://butle-nurkowe.pl/o...0informacje.pdf
i
http://butle-nurkowe.pl/o...cji%20butli.pdf
Na 11 czerwca planowane jest w formie telekonferencji spotkanie z UDT poruszające temety bezpieczenstwa w sporcie nurkowym a głownie o butlach.
Pozdrawiam
 
 
 
dr_abol 

Stopień: jest
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 26 Sie 2018
Posty: 16
Skąd: Ziemia
Wysłany: 12-06-2021, 10:55   

test

[ Dodano: 12-06-2021, 11:01 ]
Sorki ale nie mogę zamieścić podsta

Otrzymuję komunikat:

Your access is

denied


Access denied due to firewall policy violation

Your issue ID for support is: 60c477d5-6-80ef967f-c0000002
 
 
DarekS 



Stopień: prawie OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Sty 2002
Posty: 1729
Skąd: N 53°46' E 20°29'
Wysłany: 12-06-2021, 22:56   

gdzie tak się dzieje że masz problemy z pisaniem?
 
 
 
dr_abol 

Stopień: jest
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 26 Sie 2018
Posty: 16
Skąd: Ziemia
Wysłany: 21-06-2021, 15:57   

Przepisy sobie a życie i praktyka sobie.

Tak jak pisałem wcześniej podjąłem próbę zarejestrowania butli w UDT Kraków osobiście.
Nurkuję w konfiguracji sidemount wiec mam 2 "identyczne" butle. Ich rok produkcji to styczeń 2019.
Pierwsze podejście do UDT było nieudane tzn. grzecznie wyjaśnili mi że praktyka jest taka że butle legalizuje się na 2 lata (dotyczy to też rejestracji). W argumentacji podparli się tym że:
- niby przepisy dopuszczają
- niby polskie tłumaczenie instrukcji z 2104 wskazuje na 10 lat
ale....
w oryginale instrukcji z 2019 (będącej częścią każdej deklaracji zgodności wydawanej do konkretnej partii butli) znika to zdanie
Na moje argumenty że na butli jest nabity rok przeglądu 29 (i przez to wynika zgodny z oryginałem deklaracji okres 10 lat) zbyli mnie że MOŻE gdybym się zgłosił przed "dwuletnim okresem" legalizacji (który wg daty upływał w styczniu 21) to moze....
Czułem że ich argumentacja jest słaba bo nie wydali decyzji odmownej na wniosek tylko... poprosili mnie o wycofanie wniosku.

Skontaktowałem się z OPTIMAL-BIS celem poinformowania i... prośby o rozwiązanie problemu.
Przekazałem nr tel do kierownika w UDT Kraków i już po pół godzinie zostałem zaproszony na ponowne spotkanie w UDT.

Faktycznie jest tak że:
- została wydana korzystna dla Vitkovic/Optimal-Bis interpretacja przepisów w 2014 w Gliwicach
- inne oddziały UDT jej nie znają
- jak nie jesteś twardo obtrzaskany w przepisach to cię wyślą na drzewo
- Optimal-Bis pomaga w kontakcie z urzędami

Finalnie mam naklejkę oraz protokół rejestracji na 10 lat od daty produkcji.

Za pomoc ze strony Optimal-Bis DZIĘKUJĘ

PS. Za rejestrację zapłacę 260zł (przyjdzie fv) więc jak macie okazje to róbcie akcje zbiorcze.

[ Dodano: 21-06-2021, 15:58 ]
DarekS napisał/a:
gdzie tak się dzieje że masz problemy z pisaniem?


W tym wątku... ale już poszło
 
 
kosmap 


Stopień: AOWI
Kraj:
Poland

Dołączył: 06 Kwi 2005
Posty: 35
Skąd: Pszów
Wysłany: 25-06-2021, 19:55   Rejestracja praktycznie

Witam.
Na stronie FHU Optimal-BIS w dziale Do Pobrania opisano porady praktyczne jak przeprowadzić rejestrację butli (wszystkich nie tylko z Vitkovic) a najtańszym sposobem jest po prostu nie wycieczka do UDT (bo urzednicy kasują za godzinę swojej pracy ale nie mniej jak 2 godziny) a znalezienie punktu który robi legalizacje butli i w dniu kiedy jest u nich inspektor należy podwieżć butle i dokumenty (mozna tez przed jego wizyta to zostawic w punkcie legalizacji) i wraz z wymaganymi dokumentami (deklaracja zgodności i instrukcja w języku polskim producenta i formularz zgłoszenia) załatwić sobie dopuszczenie. Wtedy kosztuje to około 80,0 zł bo czas pracy inspektora się rozkłada na dużą ilość butli. Pamietajmy że zgodnie z Art. 63.1 Ustawy o UDT kto dopuszcza do użytkowania urządzeń i zbiorników ciśnieniowych bez dopuszczenia lub z decyzją negatywną grozi mu kara grzywny lub ograniczenia wolności, a obowiązek ciąży na każdym kto rozpoczyna użytkowanie nowej butli ze znakiem CE w myśl Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2021 roku. Kto chce więcej informacji proszę o kontakt z firmą FHU Optimal-BIS.

[ Dodano: 25-06-2021, 20:01 ]
Wkradł się czeski błąd - z 7 grudnia 2012 roku :-)
W ZAŁACZNIKU PLIK Z PREZENTACJĄ NIEDAWNEJ KONFERENCJI NA TEN TEMAT z udziałem eksperta z UDT CERT od spraw urządzeń ciśnieniowych Mirosłąwa Felińskiego gdzie omawiano kilka innych tematów związanych z bezpieczeństwem nurkowania - powtórka spotkania planowana na wrzesień tego roku.

[ Dodano: 28-06-2021, 20:38 ]
Treść prezentacji dotyczącej rejestracji i obowiązku uzyskania dopuszczenia do użytkowania butli w załączniku.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed